Soudní dvůr Evropské unie obdržel žalobu českého senátora Lukáše Wagenknechta na Evropskou radu ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.
Potvrdil to tiskový mluvčí soudu, podle něhož by mohli soudci rozhodnout někdy v první půli roku 2021, pokud uznají podnět za oprávněný. Pirátský politik žádá, aby soud uložil Evropské radě, v níž zasedají šéfové států a vlád států EU, nastavit si pravidla proti střetu zájmů prezidentů a premiérů členských států.
"Mohu potvrdit, že procedura v této věci byla registrována Tribunálem Evropské unie 21. října," uvedl mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Pokud by soud uznal podnět jako oprávněný a zabýval se jím, může vydat verdikt přibližně za rok a půl, sdělil mluvčí. V opačném případě může podle něho soud věc uzavřít výrazně dříve.
Uspíšení procedury
Český senátor zároveň požádal, aby byl případ projednán ve zrychleném řízení. Pokud s tím bude soud souhlasit, mohlo by to celou proceduru uspíšit až o rok, dodal Lehóczki.
Wagenknecht v podnětu upozornil, že kvůli střetu zájmů českého premiéra může hrozit zneplatnění budoucího evropského rozpočtu, pokud se bude Babiš jednání summitů EU o financích účastnit.
Profit z Agrofertu
Evropská rada je nejvyšší a politicky nejsilnější orgán EU, nicméně jako jediný nemá podle Wagenknechta pravidla proti střetu zájmů nastavena. Hlavy států a šéfové vlád se podle něj proto mohou prostřednictvím hlasování v radě obohacovat. Babiš na summitech EU zastupuje Česko a může například rozhodovat o výši přímých zemědělských dotací, z nichž může prostřednictvím holdingu Agrofert sám profitovat, uvedl senátor.
Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Premiér možnost střetu zájmů důrazně a opakovaně odmítá a uvádí, že vracení peněz nehrozí. Babiš předloni převedl Agrofert kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů a tvrdí, že na něj nemá žádný vliv.