Olomoucký krajský soud v úterý otevřel rozsáhlý případ údajně zmanipulovaných 13 veřejných zakázek na informační systémy se škodou zhruba čtvrt miliardy korun. Obžalobě čelí 24 zástupců, jde především o zástupce IT společností, obžalovány jsou také firmy Tesco SW a Eunice Consulting. Obžaloba jim klade za vinu, že po vzájemné dohodě ovlivňovali veřejné zakázky vyhlašované v rámci operačního programu ministerstva vnitra a dotovaných ze strukturálních fondů EU s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. Soud do konce roku nařídil celkem 32 jednání, kromě obžalovaných chce do této doby vyslechnout i 120 svědků.
Podle státního zástupce Radima Obsta obžalovaní různými způsoby ovlivňovali v letech 2009 až 2014 veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů. Případ se týká tendrů Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic, škoda je vyčíslena na zhruba čtvrt miliardy korun.
"Vytvořili společenství právnických a fyzických osob, ve kterém vzájemně spolupracovali a stanovili si dílčí úkony," uvedl žalobce. Podle obžaloby se obžalovaní předem domluvili na výsledku soutěže, společnými kroky se snažili odstranit případnou konkurenci a uzavírali dohody ve svůj prospěch, uvedl žalobce.
Případ se odkrýval několik let, spis má 175 svazků, zhruba 40 tisíc stran spisu a rozsáhlé přílohy. Soudce Petr Sušil musel kvůli počtu obžalovaných přesunout jednání do budovy okresního soudu, tak velkou jednací místností totiž krajský soud nedisponuje. Šest jednání během tohoto a příštího týdne soud vyčlenil pro výslech obžalovaných. "Od 5. října začneme výslechy svědků, naši snahou bude všechny svědky vyslechnout do konce roku," uvedl soudce.