Olomoucký vrchní soud v úterý zvýšil trest Haně Řídké, bývalé zaměstnankyni úřadu městské části Brno-Jundrov, která podle rozsudku odčerpala z účtu Jundrova zhruba osm milionů korun. Brněnský krajský soud ji za podvod původně poslal na 20 měsíců do vězení, odvolací soud jí dnes zvýšil trest na dva roky. Potvrdil také pětiletý zákaz činnosti. Řídká již u krajského soudu prohlásila vinu. Za podvod jí původně hrozilo až osmileté vězení.
Odvolání v případu podal jen žalobce. "Z jeho podnětu vrchní soud zrušil rozsudek soudu prvního stupně pouze ve výroku o trestu odnětí svobody a nově rozhodl tak, že jí uložil dva roky ve věznici s ostrahou. Došlo tak ke zpřísnění původního trestu o čtyři měsíce," řekl v úterý mluvčí soudu Stanislav Cik. Ženě v této sazbě původně hrozilo dva až osm let vězení, podle odvolacího soudu zde nebyl důvod k uložení trestu mimořádně pod spodní hranicí trestní sazby. Soud odkázal i na řadu přitěžujících okolností jako dobu páchání trestného činu či výši škody.
Podvod se podle obžaloby odehrával v letech 2014 až 2019, kdy úřednice peníze z účtu radnice posílala na své účty. Ve chvíli, kdy radnice zmizení peněz odhalila, šlo o 164 převodů. Podle obžaloby dávala žena vedení radnice jako účetní k autorizaci hromadné platby, kdy u některých případů zaměnila číslo účtu za své. Následně manipulovala s přehledy plateb, ze kterých odstraňovala ty platby, které odcházely na její účet. Celkem šlo asi o osm milionů korun. Žena takto získané prostředky podle žalobce použila pro svou osobní potřebu.
Jundrov odhalil zmizení peněz z účtu v roce 2019. Městská část se 4000 obyvateli má roční rozpočet kolem 35 milionů, chybějící částka tak činila téměř čtvrtinu. Radnice si proto bezúročně půjčila od města šest milionů korun k pokrytí investic s příslibem, že peníze vrátí do tří let. Peníze již splatila.
Řídková svou vinu přiznala, u krajského soudu prohlásila svou vinu, kterou soud přijal. "Nevím, jak se to všechno seběhlo. Nasedla jsem do rozjetého vlaku, který už nešlo zastavit," uvedla tehdy žena. Část škody již uhradila, v mezidobí prodala dům.
Institut prohlášení viny zavedla novela trestního zákoníku předloni na začátku října spolu s dohodou o vině a trestu. Obžalovaný může před soudem prohlásit, že je vinen spácháním skutku uvedeného v obžalobě a že souhlasí s právní kvalifikací. Pokud soud takové prohlášení přijme, související dokazování se neprovádí.