Spotřeba hormonální antikoncepce klesla v ČR od roku 2007 téměř na polovinu. V loňském roce jí bylo do lékáren dodáno 1,9 milionu balení. Vyplývá to z informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle gynekologa Tomáše Faita, který je odborným garantem Fóra antikoncepce, je několik možných teorií, proč tomu tak je. Některé ženy se bojí rizika vzniku krevních sraženin neboli trombóz, souviset to může i s tím, že užívání hormonů pro ženy přestalo být "trendy", řekl ČTK. Prodej první hormonální antikoncepce, tablety Enovid, začal přes 60 lety.
"V průzkumu Fóra antikoncepce, byly z důvodů, proč ženy neužívají hormonální antikoncepci, nejčastěji uváděny právě strach z trombembolické nemoci a poté obavy z přibírání na váze," uvedl Fait. Více než čtvrtina žen průzkumu podle něj uvedla, že nemá konkrétní důvod. Pětina žen podle průzkumu fóra nepoužívá při sexu žádnou ochranu.
Vrcholu v užívání a dodávkách na trh dosáhla Česká republika zřejmě v roce 2007, kdy bylo na trh dodáno 3,49 milionu balení hormonální antikoncepce za zhruba 1,16 miliardy korun. V tomto roce antikoncepci užívalo 1,38 milionu žen, při přepočtu na ženy ve věku od 15 do 49 let, což se považuje za plodný věk, to bylo 547 žen z tisícovky. Většina žen dávala přednost klasické antikoncepci (1,22 milionu žen) před nitroděložními tělísky či jinými nitroděložními prostředky (165.532 žen).
Od té doby se dodávky i počty žen snižovaly. V roce 2019 bylo na trh dodáno 1,91 milionu balení. Jejich hodnota bez DPH a obchodní přirážky činila předloni 792 milionu korun, což je nejméně od roku 2004. Podle loňského průzkumu používalo antikoncepci předepsanou lékařem 49 procent žen mezi 18 a 24 lety.
"Lehce narůstá počet uživatelek nitroděložních tělísek," uvedl Fait. Více se prodávají také nouzová antikoncepce, kterou lze použít po nechráněném styku. V ČR je tato metoda dostupná od roku 2000, do roku 2015 byla vázaná na ověření věku v lékárně. V loňském průzkumu přiznala její použití asi čtvrtina respondentek.
Užívání antikoncepce má své odpůrce a zastánce i mezi odborníky. Někteří lékaři vystupují proti tomu, aby se antikoncepce předepisovala mladistvým, a dávají dlouhodobé užívání antikoncepce do souvislosti s pozdějšími problémy s plodností. Jiní lékaři tato tvrzení odmítají.