Návrh letošního státního rozpočtu, kterým se v pátek začala zabývat Sněmovna, se dá popsat jednou větou jako zodpovědné protiinflační vládnutí bez zvyšování daní. Poslancům to v úvodu pátečního prvního čtení řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Řekl, že vyšší inflace sice do rozpočtu přinese proti plánu víc peněz, například na sociálním pojistném nebo na dani z přidané hodnoty, ale současně bude znamenat i vyšší výdaje. Půjde například o mimořádné zvýšení důchodů plánované k červnu.
Nová pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) předložila svůj návrh rozpočtu se schodkem 280 miliard korun, což je o 97 miliard méně, než činil původní návrh bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). Protože Česko nemá od ledna schválený státní rozpočet, hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Rozpočtové kapitoly dostávají pouze poměrnou část peněz. "Všechny resorty dostaly tolik peněz, kolik chtěly. Neexistuje překážka, aby stát plnil své funkce," ujistil v pátek Stanjura. Některé potíže vyplývající z tohoto stavu, které popsal jako drobné, se podle něj podařilo vyřešit.
Stanjura ve svém projevu také upozornil na to, že navržené běžné výdaje rozpočtu, tedy celkové výdaje bez peněz na investice, jsou vyšší než celkové příjmy státního rozpočtu. Běžné výdaje představují 1690 miliard, výdaje na investice 203 miliard. Stanjura varoval před tím, že tento stav už se nesmí opakovat, protože pak by stát musel všechny investice financovat na dluh.
Dodatečné příjmy rozpočtu činí 62 miliard a vláda proti nim zapojila dodatečné výdaje 42 miliard korun. Polovina z těchto dodatečných výdajů půjde na důchody. Stanjura připomněl, že průměrný starobní důchod se od 1. června zvýší o 1017 korun. K růstu platů ve státním sektoru Stanjura řekl, že vláda nemá radost, že nemohla v tarifech přidat všem zaměstnancům, ale že i současné zvýšení jde na dluh. Vláda podle něj bude muset přistoupit k legislativním změnám, musí zeštíhlit stát, rušit agendy i formuláře a pak bude možné přistoupit ke snižování počtu tabulkových míst. Pak bude méně míst státních zaměstnanců, kteří pak budou moci mít vyšší platy, řekl.
Připomněl, že vláda se rozhodla ponechat platby za státní pojištěnce do systému zdravotního pojištění na úrovni loňského roku. "Rovnou odpovím na kritiku, že se to neopírá o změnu legislativy, odpovím: ano, tato kritika je oprávněná a pravdivá," konstatoval. Dodal ale, že za dobu působení současné vlády se nedá připravit ani prosadit patřičný zákon. Slíbil, že nejpozději přespříští rok předloží vládě příslušný návrh zákona. Pak ho dostane k projednání Parlament.
"To rozhodnutí nemá žádný vliv na zvýšení platů zdravotníků o šest procent," prohlásil. Vláda bude hledat způsob automatické valorizace plateb za státní pojištěnce.