Zájezdoví autobusoví dopravci budou moci od pondělí 28. února žádat o další část kompenzací za covidové ztráty v závěru loňského roku. Stát mezi ně v programu Covid Bus III rozdělí 400 milionů korun, které by měly pokrýt ztráty za loňský listopad a prosinec. V pátek to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo dopravy. Stát už v minulých dvou letech nepravidelným dopravcům kompenzoval ztráty za více než 1,2 miliardy korun.
"Vláda pomáhá podnikatelům zasaženým dopady covidu-19, na což jsme rychle zareagovali další podporou zájezdových dopravců. Chceme tak podpořit zejména malé a střední podnikatele v sektoru, který na dopravním trhu hraje svoji nezastupitelnou roli," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Podporu dostanou zájezdoví dopravci, kterým vloni od 1. listopadu do 31. prosince poklesl obrat nejméně o 50 procent v porovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy před krizí. Jeden žadatel může dostat maximálně 2,5 milionu korun. Stát bude konkrétní výši dotace opět odvozovat od kapacity a emisní třídy autobusu, kdy více dostanou za autobusy s vyšší emisní třídou.
Podle ministerstva je podpora nepravidelných dopravců nutná, protože většina firem provozuje jeden až tři autobusy, které si pořizují zejména na leasing. Vedle toho jde navíc o sektor s velmi nízkou marží. Kombinace těchto faktorů tak podle úřadu extrémně komplikuje úvěrování podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě, které je často vázané na osobní majetek provozovatelů.
"Alokovaná částka je větší než u Covid Bus II. A pokud bude celá rozdělená mezi opravdu potřebné zájezdové dopravce, pak při přihlédnutí k podpoře ostatních zasažených oborů a možnostech státu budeme spokojeni," řekl předseda asociace Jiří Vlasák. Zároveň však připomněl, že dopravcům se dlouhodobě nelíbí současné nastavení daní a slev, které jsou podle něj ve srovnání s pravidelnými linkovými dopravci nerovné. V této souvislosti zmínil například slevy na jízdné ve veřejné dopravě, rozdíl v sazbách DPH a silniční daň. "Naše služby jsou díky těmto nerovným podmínkám například pro rodiče školních dětí násobně dražší," dodal Vlasák.
Covidová krize v Česku zasáhla stovky zájezdových dopravců. Stát v předchozích dvou letech pro ně vypsal dva kompenzační programy Covid Bus. V závěru roku 2020 mezi ně rozdělil 932 milionů korun, které měly pokrýt výpadky tržeb během nouzového stavu z předloňského jara. Ve druhém kole programu dostali dopravci dalších 309 milionů korun za ztráty ze závěru roku 2020. Vysoké ztráty mají nepravidelní dopravci ovšem i na začátku letošního roku.