Debata o pohřbu Karla Gotta i nadále rezonuje českou politickou scénou a částí veřejnosti. K tématu se na sociální síti vyjádřil mimo jiné Karel Schwarzenberg, který pohřeb zlatého slavíka označil za "zneužití smrti". Jiní považují pohřeb se státními poctami za populismus.
Podle politologa Jana Kubáčka se premiér Andrej Babiš snaží prostřednictvím pohřbu Karla Gotta ukonejšit část veřejnosti, protože se blíží listopadové demonstrace. "Rozhodně získá plusové body," zhodnotil odborník.
Někteří politici kritizují Andreje Babiše za iniciativu uspořádat pohřeb se státními poctami pro Karla Gotta. Vidí v tom populismus. Skutečně ho v tom můžeme hledat?
Bezesporu si Andrej Babiš uvědomoval, že je Karel Gott fenomén. Má mnoho podporovatelů, navíc napříč generacemi. Z toho důvodu následovala rychlá a pohotová reakce. Premiér má jednu obrovskou výhodu, veřejnost nebude posuzovat, zda jde o státní pohřeb, nebo o pohřeb se státními poctami. Pro ně je důležité, že ocenil význam Karla Gotta a udělal nějaké gesto. U věrných posluchačů a fanoušků rozhodně Babiš získal plusové body.
Je v tom nějaký další skrytý záměr Andreje Babiše?
Samozřejmě do toho promluvilo také hledisko, že se blíží sezona listopadových demonstrací a cení se všechno, co ukonejší určité skupiny lidí. Chce potěšit ale hlavně ty, kteří jsou věrní a loajální. Zareagoval velmi promptně, i když na začátku nešťastně, když přislíbil státní pohřeb. Když nastane výjimečná situace, tak lidé oceňují, že politik koná. Neřeší, že měl konat malinko odlišně, hlavně že něco dělá. Klasicky může říct, že kdo nic nedělá, chybu neudělá.
Z jakého důvodu tedy nejprve Babiš slíbil státní pohřeb a nakonec slevil na pohřeb se státními poctami?
Prvotní nápad o státním pohřbu neměl mnoho společného s realitou, je vázaný čistě na státníky. U Babiše zvítězila emoce, byla tam snaha ocenit Karla Gotta, jak maximálně to jde. Klasicky v marketingu platí, že kdo reaguje první a výrazně, tak ten udává titulek a boduje. Národ nežije rozdílem mezi státním pohřbem a pohřbem se státními poctami. Jde o velmi detailní otázku. Sice důležitou, ale spíše protokolární. Ve výsledku na tom Babiš získá, protože je vždy lepší více než méně.
Takže tam sehrála roli jakási nezkušenost se státními pohřby?
Ano, nemáme s nimi mnoho zkušeností. Není to jako ve Francii, kde každý francouzský prezident prošel nějakým státním pohřbem. U nás se jednalo pouze o Václava Havla, pokud mluvíme o nejmodernější etapě našich dějin.
Na sociální síti twitter probíhá politická přestřelka k pohřbu zlatého slavíka.
Je to skutečně jenom "přestřelka" na twitteru. Kolik z běžných daňových poplatníků a voličů prožívá přestřelky na twitteru? Pro veřejnost je důležité, že premiér okamžitě zareagoval a projevil zájem. Na druhou stranu Babišovi pomáhají také ti, kteří se vyjádří proti poctám. Jak často v mnohých politických debatách premiérovi pomáhá, že může něco svést na Kalouska? V tuto chvíli to svede na kněze Halíka a podobná jména.