Kvůli krizi způsobené opatřeními proti šíření koronaviru zatím propustilo zaměstnance pět procent stavebních firem. Nejčastěji se týkalo nižšího managementu a pracovníků na manuálních pozicích. U firem, které již propouštěly, to postihlo v průměru osm procent jejich zaměstnanců. Vyplývá to z červencového průzkumu společnosti CEEC Research mezi 107 řediteli stavebních firem v Česku.
"Zatím jsme nebyli nuceni propouštět. Věřím, že letos budeme zakázkově slušně naplněni. Ovšem obávám se příštího roku, kdy se ve stavebnictví může krize teprve projevit. Byť například státní přísliby a naplnění Státního fondu dopravní infrastruktury jsou velmi nadějné. Bude velmi záležet na aktivitě aktivitě veřejného sektoru," uvedl výrobně technický ředitel společnosti Swietelsky stavební František Fryš.
Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, podle údajů společnosti IS letos do konce července meziročně klesl o 0,4 procenta na 123,2 miliardy korun. Počet se zvýšil o 17 procent na 2688. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 25,9 miliardy korun. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla téměř o třetinu na 116,5 miliardy korun.
Do stavebnictví krize dolehla minimálně
V případě, že firmy část svých zaměstnanců propustily, nejčastěji uváděly jako důvod jejich propuštění úsporu nákladů (80 procent), dvě pětiny dotázaných jako důvod uvedly restrukturalizaci firmy, očekávaný nižší výkon a s tím spojený menší objem práce. Pětina dotázaných zmínila jako důvod aktuální finanční situaci.
Podle údajů Českého statistického úřadu na stavebnictví v porovnání s ostatními odvětvími zatím krize dolehla relativně nejméně. Za první polovinu roku v souhrnu meziročně kleslo o 4,2 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo výrobních hal a skladů, kleslo o 7,5 procenta. Naopak inženýrské stavitelství, které z velké části tvoří dopravní infrastruktura, o 6,6 procenta vzrostlo.
Například průmyslová výroba v prvních šesti měsících klesla o 14,5 procenta, v dubnu propadla dokonce více než o třetinu. Zatímco v průmyslu se tempo poklesu od té doby snižuje, ve stavebnictví narůstá. V květnu odvětví kleslo o 7,7 procenta, v červnu o 11,5 procenta, což byl největší pokles od dubna 2016.