Na stálou lékařskou službu na Letišti Praha se obrací více lidí, než bylo dosud běžné. Nárůst je znatelný od neděle, přesná čísla ale bude mít služba až v měsíční statistice. Na onemocnění novým typem koronaviru, který se šíří v Číně, se ale od neděle zatím další podezření neobjevilo. V úterý to řekl vedoucí stálé lékařské služby David Klouček.
V neděli o preventivní zdravotní vyšetření na letišti požádaly dvě ženy, které do Prahy přiletěly z Číny přes katarské Dauhá, v Nemocnici Na Bulovce se ale onemocnění koronavirem nepotvrdilo.
"Zafungoval nastavený letištní režim," uvedl Klouček. "Žádné další podezření jsme zatím nevyslovili," dodal. Nárůst oproti běžným počtům vyšetřených podle něj zřejmě ukáže statistika, která se dělá jednou za měsíc. Obvyklý počet cestujících, kteří stálou lékařskou službu denně vyhledají, se v závislosti na sezoně pohybuje mezi šesti až deseti.
Stálá lékařská služba, kterou na pražském letišti tvoří lékař, nelékařský zdravotnický pracovník a řidič připravené sanitky, funguje podle Kloučka jako lékařská pohotovostní služba. Pro nakažlivé nemoci má předepsaný postup od hygieniků. V případě koronaviru zjišťuje u pasažérů teplotu a respirační obtíže, sleduje se také takzvaná cestovatelská anamnéza, tedy jestli člověk přiletěl z nákazou zasažené oblasti nebo mohl být v kontaktu s nakaženými lidmi. Další postup pak lékař konzultuje se zástupcem hygieny, mohou rozhodnout o domácí karanténě nebo převozu do zdravotnického zařízení.
Nikdo nemůže pasažéry nutit ke kontrole
Letiště Praha v pondělí vyzvalo aerolinky ke spolupráci, aby informovaly cestující na palubě letadla, že mají při podezření na onemocnění koronavirem zůstat na letišti a okamžitě tam vyhledat lékaře. Do cíleného oslovování cestujících s příznaky onemocnění se zapojí také pracovníci pasové kontroly. Mluvčí letiště Kateřina Pavlíková v úterý řekla, že výzva směřovala zhruba k 90 leteckým společnostem, které do Prahy létají, a předpokládá postupné zavádění tohoto opatření. Pokud pasažér s příznaky nemoci o kontrolu u letištní lékařské služby nestojí, nikdo ho k ní nemůže nutit.
Pro lety z Číny pražské letiště už dřív vyčlenilo dva speciální vchody, které se pravidelně dezinfikují. Na twitteru letiště uvedlo, že úterní ranní let ze Šanghaje byl standardní. Jako součást preventivních postupů byl u příletu pracovník, který sledoval, zda mezi pasažéry není někdo s možnými příznaky nákazy koronavirem.
Virus, který se začal loni šířit z Wu-chanu, zabil už nejméně 106 lidí a jen v Číně je jím nakaženo více než 4500 lidí. Další případy jsou v zahraničí, kde ale nikdo nezemřel. V Evropě byla nákaza potvrzena v Německu a ve Francii.