Studenti, kteří se například z důvodu nemoci nemohli dostavit v dubnu k jednotným přijímacím zkouškám na maturitní obory středních škol, mají v úterý možnost absolvovat zkoušky v náhradním termínu. Druhý náhradní termín vypsalo ministerstvo na tuto středu.
Zkoušky na čtyřleté maturitní obory se konaly 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 19. a 20. dubna. Podle organizátora zkoušek Cermat se k nim přihlásilo 103 tisíc zájemců o maturitní obory, z toho přibližně 79 600 na čtyřleté obory a zbytek na šestiletá a osmiletá gymnázia. K přijímacím zkouškám na maturitní obory se navíc přihlásilo téměř 1300 uprchlíků z Ukrajiny.
Uchazeči, kteří se nemohli dostavit v řádném termínu, museli doručit omluvu řediteli střední školy. Pokud ji ředitel uznal, mohou se nyní zájemci dostavit ke zkouškám v náhradním termínu.
Organizace Cermat na konci dubna uvedla, že uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně bodů v češtině a více bodů v matematice než v roce 2019. Na víceletých gymnáziích se pak průměrný počet dosažených bodů zvedl. Ukrajinští uprchlíci, kteří se přihlásili na střední školy, dosáhli v průměru horších výsledků než ostatní uchazeči. Kolik žáků u přijímacích zkoušek uspělo a kolik bodů jim stačilo k přijetí, není z údajů Cermatu zřejmé.
Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že se průměrné počty bodů u přijímacích zkoušek meziročně nedají moc srovnávat. Obtížnost těchto zkoušek se může každý rok lišit, protože jejich úkolem není ověření úrovně znalostí, ale roztřídění uchazečů, vysvětlili již dříve například konzultant obecně prospěšné společnosti EDUin Tomáš Feřtek a předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček. Analyzovat letošní výsledky testů bude podle organizace EDUin možné až po vydání souhrnné zprávy, kterou Cermat zveřejní později. Například loni vyšla až v červenci.