Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) neprodlouží studentům a pedagogům vysokých škol přístup k digitalizovaným fondům knihoven. Ve čtvrtek to řekl předseda svazu Martin Vopěnka. Podle něj svaz není v tak dobré situaci, aby si to mohl dovolit. Studenti a pedagogové mají přístup k digitalizovaným fondům velkých knihoven v Česku do neděle 31. ledna. O prodloužení přístupu na letní semestr žádá Česká konference rektorů.
"Nemám podporu členské základny, abych dál prodloužil přístup přes Cramerius studentům. Je mi to líto. Nejsme v situaci tak dobré, abychom si to mohli dovolit," řekl Vopěnka. Věří tomu, že to bude silným impulsem k tomu, aby si nakladatelé, vláda, školy a spolek DILIA společně sedli a vymysleli systém, který bude udržitelný a umožní vzdělávání. Hodlá kvůli tomu iniciovat vznik pracovní skupiny.
Knihovní fondy byly pro studenty vysokých škol přístupné on-line při loňské jarní vlně a pak od podzimu. Umožňovala to právě dohoda kolektivních správců autorských práv, a to spolku DILIA, OOA-S a Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Předchozí souhlas vydaly bez nároku na finanční plnění. "Nad rámec jsme zpřístupnili obsahy, to jsme nemuseli. Suplujeme roli státu, který zavřel koleje, knihovny," řekl Vopěnka.
"My licenční smlouvu uzavíráme s agenturou DILIA a OOA-S jako s kolektivními správci, kteří zastupují autory. Nakladatelé nejsou součástí smluvního vztahu," řekl ve čtvrtek ředitel Národní knihovny Vít Richter. "Ale proto, že se vstupuje do nejnovější knižní produkce, do toho, co je aktuálně na trhu, jsme vždy chtěli, aby k tomu nakladatelé dali souhlas. Protože ta licence je bezplatná, z toho neplyne žádná odměna, je to jako dar veřejnosti," vysvětlil. Svaz několikrát souhlas dal, nyní již ale nikoli.
"Máme ale s agenturou DILIA a OOA-S uzavřenou licenční smlouvu na zpřístupnění děl nedostupných na trhu, od 1. února tak budeme vzdáleným přístupem zpřístupňovat zdigitalizované dokumenty, které byly vydané do roku 2000. Poté, co tedy skončí Národní digitální knihovna-covid, to obecné otevření, přejdeme do omezeného režimu, že budou otevřené věci vydané do roku 2000," řekl Richter. Doplnil, že každý autor má právo své věci z tohoto souhrnu vyřadit.
O prodloužení přístupu k digitalizovaným fondům velkých knihoven pro studenty a učitele vysokých škol i na letní semestr dnes požádali rektoři. Česká konference rektorů se s požadavkem obrátila na vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) v dopise.
"Uvědomujeme si složitost situace, ve které se nakladatelé a knihkupci v současné době nacházejí. A chápeme tedy i motivy, které SČKN vedou k úvahám o ukončení zpřístupnění digitálních knihoven," uvedli v dopise.
Podle vyjádření mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánky Filipové se bude prodloužení zpřístupnění digitalizovaných fondů knihoven pro studenty a pedagogy řešit systémově. "Nelze ho podmiňovat vouchery na knihy," dodala bez dalšího upřesnění. Svaz podmiňoval svůj souhlas k přístupu digitalizovaných knihovních fondů vysokým školám právě souhlasem vlády s možností poskytovat vouchery, respektive s uvolněním peněz na ně.
Vopěnka po dnešním jednání s ministrem Havlíčkem prohlásil projekt vouchery za mrtvý. Svaz loni v červnu navrhoval, aby každý žák základních a středních škol dostal jednorázový voucher na nákup knihy za 300 korun v kamenném knihkupectví. Tím by se prodej knih podpořil.
Knihovny se v Česku uzavřely kvůli opatřením proti šíření koronaviru opět 18. prosince, předtím fungovaly dva týdny. Vzhledem k tomu, že se situace fyzické dostupnosti knihoven nezměnila, přivítaly by vysoké školy prodloužení přístupu. Veřejné knihovny byly zavřené i v první vlně pandemie.