Laboratoř jaderné elektrárny Temelín zaměřená na kontroly materiálu má nově akreditaci na všechny typy kontrol. Jde o materiály určené třeba na výrobu potrubí. Při kontrolách tak ČEZ nemusí spoléhat jen na dodavatele, ale parametry si ověří sám. Do vybavení laboratoře investoval ČEZ asi 50 milionů korun. Jde o jeden z dalších kroků, jak posílit bezpečnost jaderných elektráren. Ve středu to v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.
Laboratoř umí prověřit chemické vlastnosti materiálu nebo určit detailní složení. Certifikaci pro kontroly v plném rozsahu získala nedávno od Českého institutu pro akreditaci. Temelín musel prokázat, že laboratoř má moderní vybavení, kvalifikovaný personál i jasný systém kontrol.
Laboratoř bude ověřovat kvalitu přednostně pro obě české jaderné elektrárny. "S ohledem na množství kontrol budeme podle potřeby i nadále využívat akreditované laboratoře," uvedl vedoucí střediska Petr Fousek.
Náročná byla podle mluvčího i příprava zaměstnanců. Inženýři musí mít vysokoškolské vzdělání v oboru, na práci se pak v jedné z českých laboratoří připravovali téměř rok.
"Výsledkem je, že si teď umíme sami nezávisle ověřit, že reálné složení materiálu odpovídá hodnotám, které uvádí výrobce v dokumentaci. Konkrétně to znamená, že z obyčejného kusu kovu umí naši materiáloví inženýři zjistit, z čeho byl vyroben, jaký je jeho stav a vlastnosti," uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 13,1 TWh.