Tříletý trest s podmíněným odkladem na stejně dlouhou zkušební dobou pro Vladislava Větrovce odsouzeného za vytunelování více než 30 milionů korun ze dvou severočeských firem je pravomocný. V pondělí to řekla předsedkyně okresního soudu v Litoměřicích Halka Lacinová. Kauza se táhla přes deset let, v jednu chvíli hrozilo i její promlčení.
Soud o podmínce a peněžitém trestu rozhodl po 11 letech od podání obžaloby loni v září. Větrovec podle obžaloby vytuneloval s bývalým konkurzním správcem Josefem Vavřičkou peníze z firem Melbro a Autostar Velimex. Litoměřická potravinářská společnost Melbro se dostala do konkurzu na přelomu let 2000 a 2001 a českolipská Autostar Velimex v roce 2002. Obě převzal jako správce Vavřička, který z nich podle policejního vyšetřování vyváděl peníze přes fingované faktury a předražené smlouvy. Organizátorem trestné činnosti byl podle státního zástupce Větrovec.
"Vinu a trest máme pravomocné, ale ze strany poškozeného máme odvolání, tam by ale nemělo dojít k tomu, že by se věc vrátila okresnímu soudu. K definitivnímu ukončení řízení by mělo dojít u krajského soudu," řekla Lacinová. Okresní soud rozhodl, že Větrovec zaplatí půl milionu korun jako náhradu části škody přesahující 30 milionů korun. "Buď potvrdí výrok okresního soudu, nebo mají právo to jakkoli změnit," dodala předsedkyně.
Od podání obžaloby uplynulo v dubnu roku 2020 deset let. Hrozilo promlčení trestní odpovědnosti, promlčecí lhůtu přerušilo Větrovcovo vzetí do vazby. Větrovec s Vavřičkou se v prvních letech ze soudních jednání střídavě omlouvali ze zdravotních důvodů. Když Vavřička zemřel, soud jeho stíhání zastavil, Větrovec se ale několikrát omluvil i po propuštění z vazby.
Větrovec figuroval i v kauze údajných konkurzních podvodů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. V roce 2010 ho táborský krajský soud nepravomocně odsoudil k devíti letům vězení. Po sérii odvolání se ale na zločinné spolčení ve Větrovcově případě vztahovala amnestie odcházejícího prezidenta Václava Klause.