U Nejvyššího správního soudu (NSS) ve středu začala desetidenní lhůta pro zpochybnění průběhu a výsledků voleb do Poslanecké sněmovny. Soud se může věcně zabývat jen těmi podněty, které obdrží ve lhůtě končící příští týden v pátek. Stížnosti, které dorazily dříve, případně dojdou později, čeká odmítnutí.
Od pondělí do středečních 14.30 soud obdržel pět podnětů, informovala mluvčí Sylva Dostálová. Podrobnosti k pisatelům a obsahu stížností soud před rozhodnutím nezveřejňuje.
Zákon o volbách do Parlamentu České republiky dává NSS pravomoc rozhodovat o návrzích na neplatnost voleb, hlasování či zvolení konkrétních kandidátů. Soud rozhoduje usnesením, bez nutnosti nařizovat ústní jednání, do 20 dnů poté, kdy volební stížnost dorazila k soudu.
O volebních stížnostech rozhoduje stálý sedmičlenný senát. Předsedou je Tomáš Langášek, členy jsou Josef Baxa, Michaela Bejčková, Radan Malík, Petr Mikeš, Pavel Molek a Ivo Pospíšil. Na soud se mohou obracet jednotlivci i strany.
Po minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety NSS dostal 77 stížností, většinu z nich zamítl. Rozhodl se ale přepočítat preferenční hlasy pro ODS ve středních Čechách vzhledem k tomu, že hlasovací lístky byly oboustranné a některé volební komise nezapočítaly preferenční hlasy na rubové straně. Poslancem se tak v roce 2017 stal rozhodnutím soudu nakonec Martin Kupka, který kandidoval z 31. pozice, místo stranického kolegy Petra Bendla.
Ministerstvo vnitra v reakci na soudní verdikt rozhodlo kromě detailnějšího proškolení komisí o tom, že všichni kandidáti na poslance z každého volebního uskupení byli letos uvedeni jen na jedné straně příslušného hlasovacího lístku.