Pedagogové sdružení ve spolku Učitelská platforma nesouhlasí se stávkovou pohotovostí, kterou vyhlásili zaměstnanci veřejných služeb. K případné stávce by se nepřipojili. Učitelé podle nich v současnosti nepotřebují podporu ke zmírnění dopadů zdražování.
Dostat by ji podle spolku ale měli provozní zaměstnanci škol. Platforma to uvedla v tiskové zprávě, o které ve středu informovala předsedkyně spolku Petra Mazancová. Organizace má asi 1500 členů, což odpovídá necelému jednomu procentu pedagogů ze všech stupňů regionálního školství.
Na vyhlášení stávkové pohotovosti se minulý týden dohodli předáci odborových svazů pracovníků veřejného sektoru. Jako první ji vyhlásily úřednické odbory, po nich od čtvrtka školští odboráři. Rozhodli se tak po "po dalším bezvýchodném jednání" s vládou o navýšení platů k zachování kupní síly. Školské odbory požadují růst platů nepedagogických pracovníků od července minimálně o deset procent a pro další zaměstnance škol kompenzaci inflace.
Učitelská platforma se podle Mazancové k případné stávce odborářů nepřipojí. "Spoléháme se na závazek vlády, že na konci volebního období budou učitelské platy na 130 procentech průměrné mzdy. Z důvodu obav z inflačních tlaků netlačíme na okamžité dorovnání platů nyní, ale přejeme si, aby vláda co nejdříve pomohla těm, kteří pomoc potřebují. Mezi ty aktuálně učitelé nepatří," uvedla.
Průměrný plat učitelů byl loni podle údajů ministerstva školství 47 590 korun hrubého měsíčně. Výdělek nepedagogických pracovníků ve školství, jako jsou například školníci, uklízečky nebo vedoucí školních jídelen, činil v průměru 26 261 korun. Průměrná mzda v ČR byla podle dat Českého statistického úřadu 37 839 korun. Učitelům se od letošního ledna zvedl základ platu neboli tarif o dvě procenta, výdělek nepedagogů ve školách se zmrazil.
Podle Mazancové není možné očekávat, že by veřejnost měla pochopení pro stávku učitelů ve chvíli, kdy na domácnosti s nízkými příjmy dopadají vysoké ceny energií a potravin. Nemyslitelné je pro Učitelskou platformu přerušení výuky i proto, že žáci v uplynulých měsících často opakovaně nemohli chodit do školy kvůli karanténě v důsledku epidemie covidu-19, řekl ředitel pražské Základní školy prof. Švejcara Ondřej Lněnička.
Spolek nicméně podle Mazancové podporuje zvýšení platů nepedagogů ve školách. "Není důvod, aby kuchaři, školníci nebo administrativní pracovnici brali méně než jejich stejně kvalifikované kolegyně a kolegové jen proto, že pracují ve školství," míní ředitelka ZŠ a MŠ Kocbeře Sofia Hladíková. Školy podle ní mají potíže zajistit personál nutný pro svůj chod.
V mateřských, základních, středních, vyšších odborných a základních uměleckých školách je podle ministerstva školství zhruba 190 160 učitelů.