Úřady práce by měly tento týden začít vyřizovat a vyplácet solidární příspěvky pro lidi, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytovávají uprchlíky. Žádosti o peníze od státu na náklady je možné podávat od 11. dubna, a to jen elektronicky. Jejich přijímání a zpracovávání provázely kvůli zahlcení úřadů práce potíže, proces proto trvá déle.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že za prvních deset dní od spuštění dorazilo 25 523 žádostí o solidární příspěvek. Po posledním jednání vlády řekl, že by vyplácení peněz mělo začít tento týden.
Úřady práce v posledních týdnech vyřizují také humanitární dávku pro uprchlíky, příspěvky na bydlení či jiné dávky po zvýšení životního minima. Podle vyjádření ministerstva práce řeší teď dvanáctkrát více žádostí než běžně a systém není na takovou zátěž stavěný.
Solidární příspěvek činí 3000 korun na ubytovanou osobu na měsíc, nejvýš ale 12 tisíc korun. Podporu mohou získat lidé, kteří zdarma ubytují uprchlíky aspoň na 16 dní v měsíci v kuse. Ubytovaní musí mít prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě.
Příspěvek v nynější výší se má poskytovat do konce června. Jurečka minulý týden řekl, že se už pracuje na návrhu úprav nastavení podpory. Odlišit by se měla částka za ubytování v pokoji a bytě, zohlednit by se mohly i případné výdaje na opravu a dovybavení neobsazeného bytu, přiblížil ministr práce.
Experti na sociální problematiku poskytování stejné částky za pokoj či celý byt kritizují. Doporučují také vyplácet podporu po omezenou dobu a případně postupně snižovat, když si příchozí najdou práci. Podle nedávné studie o integraci uprchlíků, na které se podílely agentura PAQ Research, České priority a řada expertů z různých organizací a institucí, by při čtyřtisícovém příspěvku na osobu byli majitelé ochotni pronajmout až kolem 50 tisíc bytů.