Úřady se snaží zjistit, zda některý ze žadatelů o zdravotnické dotace nevyužil při podání projektu kvůli rychlosti robota. Ve Sněmovně to ve čtvrtek uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Kritiku vyvolávalo to, že rozhodující pro přidělení peněz měl být čas zaslání žádosti po otevření výzvy. Podle šéfa poslanců TOP 09 Vlastimila Válka by se mělo prověřit, zda někdo nevyužil zařízení, které by ho zvýhodnilo. Z debaty vyplynulo, že využití robota bylo zakázané.
"Požádali jsme Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost o stanovisko, protože pro nás je zásadní, zda lze odhalit to, že někdo použil robota," řekla Dostálová. Úřad podle ní na záležitosti pracuje. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura zopakoval, že není možné, aby byla rychlost podání projektu rozhodující. "Pokud někdo robota použil, tak jen proto, že byl tlačen podmínkami," míní.
Dostálová zopakovala, že pokračuje hodnocení projektů podle 23 kritérií a rychlost podání projektu není ani jedním z nich. Nastínila, že by mohlo být zavedeno až desetiprocentní spolufinancování a mohl by se snížit finanční limit na jeden projekt, aby peníze dostalo co nejvíce žadatelů.
Na kritizovanou výzvu je určeno 7,9 miliardy korun, putovat měly hlavně do nemocnic. Podáno bylo 112 žádostí za 18,7 miliardy korun. Dostálová uvedla, že 11 projektů nedoložilo potřebné stanovisko přístrojové komise. Připomněla, že výzva by mohla být posílena skoro o šest miliard korun.
Válek poznamenal, že peníze mají jít na posílení páteřní sítě zdravotnických zařízení. Problém podle něho je určit, která do tohoto vymezení spadají.
Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) řekl, že chce ještě jednat s Dostálovou o zajištění dostatku peněz pro nemocnice, které chtějí investovat do akutních příjmů. Je to podle něj naprosto klíčové. Vojtěch podotkl, že právě proto, aby síť urgentních příjmů neexistovala jen na papíře, byl vymyšlen nástroj REACT-EU. Cílem je, aby nemocnice, které splňují podmínky a chtějí investovat do urgentních příjmů a na ně provázané provozy, jako jsou operační sály a jednotky intenzivní péče, na tyto peníze dosáhly, popsal ministr.
Česko může získat z programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a o seniory.