V Brně sice loni meziročně vzrostl počet přistižených černých pasažérů na 34 401, avšak jejich podíl na celkovém počtu cestujících klesal. Zatímco v roce 2021 byl bez jízdenky jeden cestující z 8293, loni to byl jeden z 9593. Podíl neplatičů tak klesl o 14 procent, uvedla mluvčí podniku Hana Tomaštíková.
Za příznivým trendem stojí možnost platit různými způsoby elektronicky, ale také výše jízdného, která se neměnila přes deset let. V posledním roce před covidem bylo černých pasažérů přes 55 tisíc.
Generálního ředitele Miloše Havránka těší, že se daří snižovat jejich počty, což má i příznivý ekonomický dopad. Dalším důvodem je podle něj to, že v brněnské MHD působí tým preventistů, který kontroloval doklady a chování cestujících, aniž by uděloval pokuty. "V těchto akcích budeme pokračovat, stejně jako v běžných kontrolách revizory," řekl Havránek.
Loni podnik vybral na pokutách 24 milionů korun, přičemž deset milionů lidé zaplatili na místě. Na místě, případně do pěti pracovních dnů stojí pokuta 800 korun, poté se zvyšuje na 1500. Věková struktura neplatičů se v průběhu let příliš nemění. Nejčastěji bez jízdenky cestují lidé ve věkové skupině 18 až 25 let (26 procent) a 30 až 40 let (21 procent).
Loni také ubylo napadení revizorů. V posledních deseti letech se počet úrazů pohybuje mezi dvěma a sedmi případy. Za uplynulý rok dopravní podnik eviduje tři zranění revizorů s následnou pracovní neschopností. Ve dvou případech šlo o drobnější zhmožděniny, v jednom případě o vážnější zranění, kdy cestující bez jízdenky revizorce zlomil nos.