Česko má 32 případů nákazy novým typem koronaviru. Zatím posledním případem je muž z Hradce Králové, řekl TV Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testy v neděli potvrdily nákazu u šesti lidí. Průběh nemoci je u všech nakažených mírný.
Případ muže, který byl testován na přítomnost koronaviru v Hradci Králové, je podle Vojtěcha spojen s dalšími lidmi, kteří se nakazili na konferenci v Bostonu. "I tento pán je v domácí karanténě," řekl ministr Primě.
Dříve odpoledne Vojtěch oznámil informoval o dalších třech nových případech v Ústeckém kraji. Jde o dvě ženy, které byly na dovolené v Itálii, a jednoho jejich rodinného příslušníka.
Další dva pozitivní testy v neděli ohlásila pražská Nemocnice Na Bulovce. Přítomnost koronaviru zdravotníci odhalili u manželského páru, který byl lyžovat ve středisku Val Gardena v Itálii se skupinou osob, u kterých se již v minulých dnech onemocnění potvrdilo.
První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během pátku i soboty se objevilo každý den po sedmi nových nakažených. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Pět případů má vazby na americký Boston. Testováno bylo dosud v Česku podle ranních údajů ministerstva zdravotnictví 787 lidí, z toho téměř 200 za sobotu.
"Průběh u všech 32 případů je doposud mírný. Buď nemají žádné klinické příznaky nebo velmi mírné. Ti, kteří mohou zůstat doma, tak zůstávají," řekl v neděli večer ministr Vojtěch TV Prima. Nakažení se léčí v pražské Nemocnici Na Bulovce a v nemocnici v Ústí nad Labem, postupně ale přibývá nemocných v domácí karanténě. Zdravotníci jí začali dávat přednost, aby zůstala nemocniční lůžka volná pro lidi s případným vážným průběhem nemoci.
Nemocnice Na Bulovce na twitteru oznámila, že na její infekční klinice zůstávají v izolaci už jen tři lidé s koronavirem. "Dva pozitivní pacienty jsme dnes na základě rozhodnutí epidemiologa propustili do domácí karantény," doplnila nemocnice.
Od soboty ministerstvo zdravotnictví zavedlo opatření, které dopadá na lidi vracející se z Itálie. Týká se českých občanů a cizinců, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují. Mají povinnost ohlásit se po návratu lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Omezení se nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty. Česko také v sobotu přestalo vydávat víza lidem v Íránu, který podobně jako Itálie patří ke koronavirem silně zasaženým zemím.
Italská vláda mezitím přijala v noci na neděli opatření, kterými zcela uzavřela celý region Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont. České ministerstvo zahraničí v reakci nedoporučuje cestovat do celé Itálie.
Čeští občané se mohou vrátit domů i z uzavřených oblastí. Premiér Andrej Babiš Čechy v Itálii včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu. Čeští turisté by se podle něj z Itálie měli vrátit okamžitě.
S letišti v severní Itálii a s dalšími dvěma zeměmi s velkým počtem nakažených, Čínou a Jižní Koreou, přerušilo Česko už dřív letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.
Na deseti hraničních přechodech budou od pondělí namátkové kontroly, při nichž budou hasiči lidem v autech měřit teplotu. Lidé přijíždějící do Česka také na hranicích, v mezinárodních vlacích a na leteckých spojích dostanou informační letáky ke koronaviru.