Na české podniky a organizace v únoru nejvíce útočil škodlivý program Emotet, který stál za 11,6 procenta napadení. Tento program v únoru ke svému šíření začal používat téma konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, aby nalákal uživatele ke stažení škodlivých příloh. Uvedla to v úterý antivirová firma Check Point.
Emotet byl využívaný jako takzvaný bankovní trojan a také pro šíření dalších programů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy. E-maily obsahovaly podle firmy škodlivé soubory a předmět ve stylu: "Ukrajinsko-ruský vojenský konflikt: Blaho ukrajinského člena našeho týmu".
"Řada škodlivých programů, včetně Emotetu, se snaží využít zájmu veřejnosti o rusko-ukrajinský konflikt. Vidíme e‑mailové kampaně, které lákají na válečná témata a snaží se přimět uživatele ke stažení škodlivých příloh. Proto buďte velmi obezřetní a vždy pečlivě zkontrolujte, zda je e-mailová adresa odesílatele autentická, dávejte si pozor na pravopisné chyby a neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy, pokud si nejste stoprocentně jisti, že je e-mail bezpečný," řekl Tomáš Růžička z Check Pointu.
Největšímu množství kybernetických útoků čelí podle firmy nadále vzdělávací a výzkumné organizace. Následují vládní a vojenské organizace, poskytovatelé internetových služeb a poskytovatelé spravovaných služeb. Na druhém místě mezi nejrozšířenějšími programy byl FormBook, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů a vytváří snímky obrazovky, s podílem 2,9 procenta, následují programy sledující stisknuté klávesy na klávesnicích PC SnakeKeylogger a Agent Tesla s podílem pod dvěma procenty.
Česká republika skončila podle Check Pointu v žebříčku zemí, které jsou nejčastěji terčem kybernetických útoků, na 37. pozici, Slovensko bylo na 92. místě. Nejčastějším terčem bylo Mongolsko.