Po více než pěti týdnech od odhalení prvních případů nákazy novým typem koronaviru v Česku přesáhl počet zemřelých s onemocněním covid-19 stovku. Nakaženo bylo 5335 lidí, vyléčených je zatím 243, zemřelo 104 pacientů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že během několika následujících dnů bude pro české pacienty s covidem-19 dostupný experimentální lék favipiravir z Japonska. Poprvé jej použijí lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, poté i v dalších nemocnicích.
Japonsko lék daruje pro 20 až 25 pacientů, kteří se léčí v nemocnicích. Pokud by bylo třeba víc, Česko ho může koupit pro dalších 80 lidí. "Zdá se, že je poměrně slibný pro středně závažné případy," uvedl ministr. Česko je mezi dvaceti zeměmi, pro které Japonsko lék povolilo dodat. "Ke každému pacientovi se bude podle lékařů přistupovat individuálně," uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.
V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. Americká firma Gilead schválila pro jednoho nemocného nasazení léku remdesivir. Firma teď podle Storové rozhoduje o tom, kolik dávek dodá do střední a východní Evropy. Česká pobočka Gileadu ihned po tomto rozhodnutí podá žádost o schválení léku, SÚKL obratem dodá stanovisko ministerstvu, které ho schválí. V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům nakaženým koronavirem podávaný hydroxychlorochin. Podle ministra nejsou tyto experimentální léky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Část dostane Česko darem, další se budou hradit z rozpočtu nemocnic a ministerstva zdravotnictví.
Koronavirus má víc obětí než prasečí chřipka
Počet nakažených lidí, kteří zemřeli, k e čtvrtečnímu ránu stoupl na 104. Je to o dva víc, než kolik bylo v Česku obětí takzvané prasečí chřipky, která zasáhla svět v letech 2009 až 2010. Laboratoře ve středu udělaly rekordních 8164 testů na koronavirus, dohromady je jich přes 100 000. Nově odhalených případů nákazy koronavirem bylo ve středu 295, což je o sto víc než v úterý a o 60 víc než v pondělí. V předchozím týdnu rostl počet prokázaných případů v průměru o 253 denně. Nejpočetnější je výskyt případů covidu-19 nadále v Praze.
Hospitalizováno s nemocí covid-19 bylo ke středečnímu ránu celkem 440 pacientů s prokázaným onemocněním, u 96 z nich mělo onemocnění těžký průběh. Téměř třetina lidí nakažených koronavirem, kteří byli v nemocnici, se už uzdravilo, nebo bylo propuštěno do domácí karantény.
Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek upozornilo, že všichni Češi, kteří se vracejí ze zahraničí za využití vlastních prostředků, musí předem oznámit české ambasádě datum a způsob návratu. Informace poslouží hygienickým stanicím pro dohled nad navrátilci, kteří všichni budou muset do dvoutýdenní karantény. Nařízení se nevztahuje na lidi, kteří se vracejí speciálními repatriačními letadly nebo nouzovými autobusy z evropských měst. Vracející se lidé nemohou využít v Česku veřejnou dopravu ani taxi. Pokud jim nemohou zajistit odvoz z hranic rodinní příslušníci nebo známí, mohou lidé předem požádat o dopravu do místa bydliště policii, která je doveze zdarma.
Jen třetina správně vyplněných formulářů
Se zbytečnou byrokracií, zmatky, nesmyslnými požadavky a nedostatkem informací se podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého potýkají podnikatelé, kteří žádají kvůli koronavirové krizi o pomoc státu, zejména v programech COVID I a COVID II. Firmy si také stěžují na nejasné požadavky při žádostech o takzvaný kurzarbeit. Úřady dostaly přes 15 000 žádostí o příspěvky na mzdy zaměstnanců, přijaly asi třetinu, zbytek nebyl podle ministerstva práce a sociálních věcí vyplněn správně.
Šéf Hospodářské komory ve čtvrtek upozornil také na to, že v ekonomické pomoci začíná ČR zaostávat za ostatními státy. "Zahráváme si tím s budoucností českých středních průmyslových podniků, nemluvě o oblasti služeb, cestovního ruchu a hotelnictví. Bohatší země jako je Německo nebo Rakousko se rozhodly podpořit ekonomiku 15 i více procenty HDP, což by v tuzemských podmínkách odpovídalo více než 700 miliardám korun," podotkl. Zatím ale vláda podle něj poskytla podporu na úrovni jednoho sta miliard.
Na hluboké ztráty se připravují podnikatelé v cestovním ruchu. Zaměstnavatelské a odborné asociace odhadly, že propad tržeb v této oblasti od počátku krize do konce dubna, do kdy může zatím trvat nouzový stav, dosáhne 50 miliard korun. S připočtením služeb navázaných na toto odvětví budou ztráty činit přes 75 miliard korun. Vyzvaly proto vládu, aby se začala zabývat jejich návrhy na záchranu cestovního ruchu.