Lavinové nebezpečí v Krkonoších v pátek kleslo na nejnižší první stupeň z pětibodové stupnice. Na hřebenech Krkonoš je od 100 do 150 centimetrů sněhu, uvedl v pátek lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Druhý lavinový stupeň platil ve středu a ve čtvrtek, předtím byl první stupeň. První lavinový stupeň platí i v Jeseníkách.
"V nočních hodinách se opět ochladilo, na povrchu vznikla ledová krusta. Během dne se bude oteplovat, zejména na jižních a slunných svazích. Zde bude sněhová pokrývka mokrá až podmáčená, a to v závislosti na nadmořské výšce," uvedl Dlouhý. Připomněl, že voda ve sněhové pokrývce oslabuje její stabilitu.
Laviny z mokrého sněhu se mohou v Krkonoších objevit na jižních a slunných svazích. "Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu," uvedl Dlouhý. Případné malé nebo střední laviny se většinou zastaví ještě na svahu.
Na hřebenové Luční boudě bylo v pátek ráno jasno a teplota se pohybovala kolem minus čtyř stupňů Celsia.
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.
V nynější zimní sezoně Horská služba Krkonoše lavinové nebezpečí poprvé vyhlásila 2. prosince, a to první stupeň. Od 22. ledna lavinové nebezpečí vzrostlo na druhý stupeň a následně po silném sněžení platil od 2. února třetí lavinový stupeň. Lavinové nebezpečí z třetího na druhý stupeň kleslo v pátek 11. února. V české části Krkonoš kleslo lavinové nebezpečí z druhého na nejnižší první stupeň v sobotu 19. března.