Most zbourá na sídlišti Chanov, obývaném především Romy, další panelový dům. Na demolici město nezískalo státní dotaci, zaplatí ji proto ze svého. Příští rok vznikne pro obyvatele čtvrti náhradní bydlení. Projekt modulových domů je hotový, vizualizaci představí zástupci města občanům na podzim. Novinářům to v pátek řekl primátor Jan Paparega (ProMOST).
Bourat se bude prázdný blok číslo 3. Na projekt radnice stejně jako v minulosti požádala o státní dotaci, ale nebylo jí vyhověno. V programu se výrazně snížil objem poskytovaných peněz obcím. Původní odhad nákladů na demolici byl devět milionů korun. "Částka vzešlá ze soutěže je hluboce pod dvěma miliony korun, proto jsme rozhodli, že bourání zaplatíme z vlastního rozpočtu," uvedl primátor.
Po dostavbě na konci 80. let minulého století mělo sídliště 13 domů, dnes je jich devět a jeden další bude odstraněn. Byty v panelácích patří městu. Náhradní bydlení chce vedení radnice nabídnout lidem ve formě modulových domů. Na projekt mělo město v rozpočtu na letošní rok 20 milionů korun.
Při přípravě projektové dokumentace se zjistilo, že bude nutné zvýšit kapacitu dodávek elektrické energie. "A toto trvá u ČEZu dvanáct až čtrnáct měsíců. Bylo jasné, že nestihneme projekt letos zrealizovat, proto jsme ho přesunuli na další rok," uvedl Paparega.
Projektová dokumentace je hotová a nyní se zpracovává vizualizace. "Na podzim bychom ji mohli představit občanům Chanova," uvedl primátor.
Na sídlišti bylo původně 400 bytů, v nichž podle odhadu města mohlo bydlet 1000 až 2000 lidí. "Loni mělo trvalý pobyt v Chanově 1171 osob. Skutečně tam bydlelo méně než 700 osob. Celkový počet bytů byl 253," řekla mluvčí radnice Klára Vydrová.
V Mostě je 28 840 bytů v obytných domech, z toho 65 procent je v panelových domech.