Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v nové výzvě COVID ubytování aktuálně eviduje od velkých provozů asi 4000 žádostí za 2,1 miliardy korun, drobní ubytovatelé podali zatím zhruba 1600 žádostí za 95 milionů korun. Resort to v úterý uvedl na twitteru. Za zhruba týden přibylo 1412 žádostí. Provozovatelé hromadných i individuálních ubytovacích zařízení mohou o dotace za nucené uzavření kvůli druhé vlně pandemie žádat do 31. března. Administraci programu má na starosti Státní fond podpory investic.
Hromadná ubytovací zařízení, tedy taková, která disponují minimálně pěti samostatnými pokoji, mohou o kompenzaci za uzavření žádat od 1. února. Na pomoc pro ně vláda schválila 3,3 miliardy korun. V programu od velkých provozů od minulého pondělí přibylo 566 žádostí.
Příjem žádostí pro individuální ubytovací zařízení, která mají pět a více pokojů a nejvýše devět lůžek nebo čtyři a méně pokoje a neomezený počet lůžek, úřad otevřel 8. února. Na podporu je pro ně připraveno půl miliardy korun. Podnikatelé za zhruba týden podali dalších 846 žádostí v objemu asi 48 milionů korun.
Program COVID ubytování se vztahuje k období od 22. října do 22. ledna. Není do něj započtený termín 3. až 17. prosince, kdy hotely, penziony a další podobné provozy mohly fungovat v běžném režimu. Momentálně mohou ubytovávat hosty za služebním účelem a lidi cestující za lékařem.
Velké ubytovací provozy mají nárok na 100 až 330 korun za pokoj podle kategorie a typu ubytování za maximálně 78 dní nuceného uzavření kvůli druhé vlně pandemie. Ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány mohou získat 200 korun za každý den uzavření v rozhodném období.
Hromadných ubytovacích zařízeních podle Českého statistického úřadu loni v ČR fungovalo 10 706, disponovala zhruba 228 tisíci pokoji.
Trh malých ubytovacích zařízení podle ministryně Dostálové dosud nikdo přesně nezmapoval, ale podle údajů Svazu venkovské turistiky by se měl týkat asi 30 500 pokojů. Pokles tržeb u velkých i malých provozů v důsledku pandemie se pohybuje kolem 80 procent, řekla dříve.