Ve středočeských městech, například v Berouně, Milovicích na Nymbursku nebo v Kolíně, vznikly tzv. rouškovníky i rouškomaty. Města jejich prostřednictvím distribuují roušky. Lidem, kteří nemají žádnou jinou možnost je získat, předávají roušky i další města, například Příbram nebo Slaný.
Lidem v Berouně a okolí slouží samoobslužný stojan s rouškami. Takzvaný rouškovník vznikl ve spolupráci s berounskou farností a dobrovolníky ve farním dvoře u kostela svatého Jakuba na Seydlově náměstí. "Kdo potřebuje, může si zde vzít roušku pro sebe či svou rodinu. Kdo má naopak našito, může sem roušky přinést a pověsit," uvedla mluvčí radnice Jitka Soukupová.
Kolínský rouškovník neboli strom vzkazů a roušek stojí před radnicí. Všichni, kdo potřebují, si z něj mohou brát roušky, které ušily místní dobrovolnice. Lidé na něm také mohou nechávat vzkazy pro všechny, kteří pomáhají, a také případně roušky, které chtějí poskytnout potřebným.
V Milovicích je rouškomat neboli automat na výdej roušek před radnicí, o roušky z něj je velký zájem. Během úterý, při prvním dnu provozu, byla jeho zásoba roušek vyčerpána, ve středu jej město nechalo doplnit.
Příbram plánuje distribuci ústenek v pátek od 13.00 do 15.00 na náměstí T. G. Masaryka, náměstí 17. listopadu a březohorském náměstí J. A. Alise. "S ohledem na to, že bude k dispozici zhruba kolem jednoho tisíce roušek, žádáme o maximální solidaritu, tedy aby se v rámci této nabídky přednostně dostalo těm, kteří skutečně nemají jiný zdroj," uvedla mluvčí města Eva Švehlová. Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci, mohou roušky k distribuci městu ještě předat.
Slaný na Kladensku vydává roušky potřebným pouze po telefonické domluvě ve výdejním okénku knihovny.