Veterináři od středečního rána chystají likvidaci velkochovu drůbeže v Sedlčanech na Příbramsku napadeného ptačí chřipkou. Utratit musejí 12 tisíc kuřat a 1000 krůt. Do areálu navezli speciální kontejnery pro odvoz usmrcené drůbeže a instalují dezinfekční zóny.
Likvidace by měla začít dopoledne a skončit během středy, a to včetně dezinfekce hal. Podrobnosti sdělí zástupci Státní veterinární správy ČR a hasičů v 11.30, kdy je před bránou do areálu plánován briefing.
Nákaza se potvrdila v podniku Farma Druhaz poté, co majitel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Vedení firmy chce po likvidaci drůbeže co nejrychleji obnovit chov. Kolem 9.30 veterináři a hasiči v areálu stavěli dezinfekční zónu pro průjezd vozidel, další, určenou pro lidi, mají vzadu za halou. Přístupové cesty k farmě hlídá policie. Likvidace má začít během dopoledne.
Farma Druhaz chce po vyčištění a dezinfekci chov v souladu se všemi předpisy obnovit. V areálu jsou dvě haly pro kuřata a jedna pro krůty. O chov se starají tři pracovníci, celkem jich podnik zaměstnává téměř 30. Farma Druhaz působí na trhu od roku 2009, zaměřuje se především na chov krůt a kuřat.
Veterináři a hasiči ve středu také pokračují v likvidaci části velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Zřejmě do víkendu tam za použití oxidu uhličitého utratí až 220 tisíc nosnic, postupně zlikvidují také několik milionů vajec.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince loňského roku zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musejí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy, poslední byla v malochovu slepic v Ostravě.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá již v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.