Stát by mohl odpustit firmám až osm miliard korun na poplatcích za obnovitelné zdroje, podobně jako u domácností. Důvodem je skokové zdražování elektřiny. Kabinet o tom bude s firmami dál jednat. Po pondělním jednání tripartity to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Vláda by se v pondělí odpoledne měla zabývat návrhem na odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje domácnostem se spotřebou do tří megawatthodin, což představuje rovněž zhruba osm miliard korun ročně. Naopak domácnosti s vyšší spotřebou by poplatek v celkovém objemu čtyři miliardy korun dál platily. Kabinet se rovněž bude zabývat možnosti snížit DPH za energie z 21 procent na nulu.
"Je zde osm miliard korun, které musí vynakládat firmy vůči obnovitelným zdrojům. Toto je částka, o které se ještě budeme bavit se zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců," uvedl Havlíček. Na obnovitelné zdroje jde celkový roční příspěvek 47 miliard korun, z toho 27 miliard platí stát a zbylých 20 miliard hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Z těch by mohl stát osm miliard odpustit domácnostem a až osm miliard firmám.
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce zároveň tento týden v Bruselu s Evropskou komisí otevřít téma stanovení stropu cen emisních povolenek, které jsou jednou z příčin zdražování elektřiny v celé Evropě, a zamezit jejich spekulativním nákupům.
Jednání zaměstnavatelů s Havlíčkem by se podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka měla uskutečnit tento týden. "Řada firem dramatický nárůst cen vstupových energií nebude schopná promítnout do ceny svého finálního výrobku nebo služby a samozřejmě může dojít i ke krachům. Možnost podpory pro firmy vidíme v OZE, dohodneme se a připravíme varianty," uvedl. Připomněl, že vedle energií zdražuje i nafta a benzin a hrozí také nedostatek AdBlue, které se přidává do naftových motorů kvůli snižování emisí.
Ceny energií pro české domácnosti i firmy porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. U elektřiny a plynu očekávají analytici nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově až o 20 procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun. Vyšší účty za energie hrozí firmám a domácnostem v celé Evropě. Zvýšení ceny elektřiny o třetinu a plynu o polovinu až dvě třetiny od příštího roku odhaduje největší dodavatel ČEZ.