Vláda v úterý podruhé požádá Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu, který v Česku kvůli epidemii nového typu koronaviru platí od 12. března. Kabinet chce, aby pokračoval do 25. května.
Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu připustil, že pro prodloužení stavu nouze, které by i po 30. dubnu umožnilo platnost klíčových opatření proti šíření nemoci covid-19, zatím kabinet nemá vyjednanou podporu. Opoziční strany většinou před svým rozhodnutím žádají od vlády detailní argumenty, k čemu by mělo další prodloužení sloužit.
Kabinet minulý pátek požádal o další pokračování nouzového stavu, byť ministři ANO včetně Babiše původně k jeho dalšímu prodloužení neviděli důvod. Šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na jeho další pokračování apeloval kvůli snazším nákupům ochranných pomůcek. Ve čtvrtek však zrušil Městský soud v Praze některá omezující nařízení vlády kvůli tomu, že je místo vlády podle krizového zákona vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví formou mimořádných opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Vláda po verdiktu soudu omezení vrátila do režimu krizového zákona a pro jejich další platnost potřebuje pokračování nouzového stavu. Sněmovnu proto žádá o prodloužení do 25. května, kdy by měl vyvrcholit uspíšený plán uvolňování podnikatelských činností. "Jakkoliv se podařilo díky zásadním a rozsáhlým restriktivním opatřením dostat šíření epidemie onemocnění covid-19 do přijatelných mezí, je zjevné, že epidemie v ČR trvá," stojí v žádosti vlády. Pokud by restrikce skončily hned, nikoli postupně, hrozilo by podle kabinetu "závažné riziko významného zhoršení epidemiologické situace".
Babiš o víkendu řekl, že vláda ve Sněmovně vyjednanou podporu zatím nemá. Opoziční strany před rozhodnutím o svém hlasování požadují argumenty. Komunisté, kteří menšinovou vládu ve Sněmovně podporují, rozhodnou o podpoře žádosti až poté, co jim členové kabinetu vysvětlí důvody, řekl předseda strany Vojtěch Filip.
Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů
Předseda ODS Petr Fiala očekává, že se premiér a vláda omluví za zmatky a představí řádně připravený plán. "Pokud budou důvody rozumné a opatření maximálně zdrženlivá a budou doprovázena jasným plánem uvolňování, tak se dá diskutovat v rámci ochrany zdraví o prodloužení nouzového stavu o jeden až dva týdny," uvedl.
Čtyři konkrétní požadavky si kladou Piráti, lidovci chtějí slyšet jasné odpovědi na otázky ohledně důvodu prodloužení a harmonogramu uvolňování opatření. Podle podrobného zdůvodnění kabinetu se chtějí rozhodovat i Starostové a nezávislí, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová rovněž žádá vyhodnocení pilotní fáze projektu chytré karantény či plán, při jakých počtech nakažených by vláda znovu sáhla k restrikcím a jakým.
SPD bude navrhovat prodloužení jen do 10. května, s návrhem kabinetu nesouhlasí. "Pro preventivní ochranu zdraví občanů to plně postačuje, v případě zhoršení situace nebo základě negativních výsledků z plošného testování je možné nouzový stav dále prodloužit," uvedl předseda SPD Tomio Okamura.
Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, poté smí rozhodnout o jeho prodloužení až po předchozím souhlasu Sněmovny. Menšinová vláda ANO a ČSSD poprvé požádala dolní komoru před třemi týdny o dalších 30 dnů, což jí doporučil Ústřední krizový štáb. Politické špičky se ale přiklonily ke kratší době. S návrhem 30. dubna přišel Filip, jehož strana vládu ve Sněmovně toleruje.
Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Státu aktuálně umožňuje mimo jiné rychle nakupovat zdravotnické ochranné prostředky, protože se nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.