O zrušení povinné maturity z matematiky, kterou mají gymnazisté skládat od jara 2021 a ostatní středoškoláci od jara 2022, se chystá ve středu jednat vláda.
Zabývat se bude návrhem školské novely, podle níž by studenti stejně jako dnes dál měli mít možnost zvolit si, zda chtějí vedle češtiny dělat státní zkoušku z matematiky, nebo z cizího jazyka. Společná maturitní část by od roku 2021 zahrnovala navíc už jen testy. Sloh a ústní zkoušku by znovu hodnotila škola. Předlohu, kterou připravilo ministerstvo školství, kabinet zveřejnil na svém webu.
Ministr školství Robert Plaga (ANO) na začátku roku původně navrhoval roční odklad povinné maturity z matematiky u studentů gymnázií a lyceí, tedy sjednocení termínu pro všechny maturanty na rok 2022. Svůj návrh upravil a teď počítá se zachováním nynější možnosti volby mezi matematikou a cizím jazykem.
"Přes veškeré kroky ke zvýšení znalostí žáků v matematice panuje u maturitní zkoušky z tohoto předmětu značná neúspěšnost," uvedlo ministerstvo. Autoři novely poukazují na to, že nyní si matematiku mladí vybírají dobrovolně. Kdyby z ní museli maturovat povinně všichni, neúspěšnost by se ještě zvedla, míní autoři novely. Podle nich se proto nejdřív musí změnit výuka matematiky tak, aby ji studenti dokázali používat v praxi.
Forma maturitní zkoušky
Maturita se skládá ze společné a profilové části. Společná státní zkouška se dělá z češtiny a buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. Většina studentů si volí jazyk. Matematiku si letos na jaře vybrala zhruba pětina maturantů. Neuspělo 15,5 procenta z nich. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než loni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala.
Z matematiky se píše test, u jazyků jsou ještě slohy a ústní zkoušky. Výsledky se posuzují centrálně. Podle návrhu by státní maturita měla od roku 2021 zahrnovat už jen testy. Písemné práce a ústní zkoušku by znovu měla připravit a hodnotit studentova škola a jeho pedagogové, jako je tomu u dalších dvou čí tří maturitních profilových předmětů podle oborů.
Výdaje by se měly podle ministerstva školství po novele snížit asi o 18,66 milionu korun. Resort také očekává, že ubude žádostí o přezkoumání hodnocení písemných prací z češtiny a jazyků.
S návrhem na zrušení povinné maturity z matematiky přišli na jaře Piráti. Navrhovali zachování možnosti volby mezi matematikou a cizím jazykem. Vláda k pirátské poslanecké novele v létě dala neutrální stanovisko. Plaga v srpnu uvedl, že se bude snažit zachovat volbu mezi jazykem a matematikou.
Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotí někteří kritici jako populistický. Záměr naopak podporuje Česká středoškolská unie či Unie školských asociací CZESHA či unie a konfederace zaměstnavatelských svazů. Proti se vyslovila Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy. Kritika některých školských organizací a odborů míří i na to, že by se písemné práce a ústní zkoušky zas měly hodnotit ve školách. Podle nich to povede k poklesu úrovně maturantů.