"Nedokážu si představit, že kolegové v Poslanecké sněmovně budou chtít riskovat to, že ze dne na den v zásadě rozvolníme zásadním způsobem veškerá opatření," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Moje zprávy. Vláda tedy bude prosazovat prodloužení nouzového stavu.
Jaromír SOUKUP, moderátor:
Pane ministře, tématem dnešního dne je zrychlování toho postupného uvolňování karanténních opatření. Dnes tedy platí, že konec, de facto konec většiny těch omezujících opatření je 25. května. Může to ještě něco zhatit?
Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví (nestr. za ANO):
Samozřejmě může, protože my jako ministerstvo zdravotnictví vždy deklarujeme to, že takovýto plán je možný, ale pouze za předpokladu, že se epidemiologická situace bude vyvíjet příznivě. Pokud by tomu tak nebylo, tak bychom museli ten plán opravit tak, abychom nečelili nějakému riziku, že dojde k exponenciálnímu nárůstu počtu pacientů nemocných COVID-19. To je pochopitelně něco, co musíme stále brát v úvahu - tedy že jakékoliv takovéto rozvolnění může mít dopad na nějaký nárůst pozitivních případů a v tomto směru musíme sledovat zejména data, která máme k dispozici.
JS: Já se na to ptám z toho důvodu, že o Velikonocích, kdy lidé poměrně ve velkém vyrazili ven, tak vládní činitelé včetně vás, myslím, upozorňovali na to, že může dojít k velkému nárůstu případů, ale nestalo se. Znamená to, proto se ptám, jestli vaši odborníci říkají, že z nějakého důvodu se ten virus chová trochu jinak, než jsme očekávali?
AV: Tak samozřejmě ten virus my známe relativně krátce, takže je jasné, že z tohoto důvodu stále se učíme ho poznávat, jak se chová, jak se vyvíjí to onemocnění a je pravdou, že Velikonoce byly, řekněme, prvním obdobím, kdy došlo k určitému rozvolnění. Víte, že před Velikonoci jsme rozvolnili stavebniny a různé hobbymarkety a všichni jsme se trošku obávali toho, jestli to nemůže mít dopady - a nakonec nemělo, což je pozitivní, ale uvidíme nadále, jak se to bude vyvíjet. Já bych určitě nechtěl říkat, že máme zcela vyhráno, byť jsme na dobré cestě.
JS: Ty první otázky, které jsem vám položil, nebyly vůbec kritické, protože to bylo konstatování, že nikdo na světě ten virus nemůže dobře znát, to znamená nikdo na světě nemůže přesně predikovat, co se bude dít. A naštěstí se neděje ten černý scénář, já samozřejmě budu doufat, že to tak taky bude nadále.
AV: Ano.
JS: Ale teď trošku kritiky, ano... Teď je tady takový od včerejška právní zmatek. Městský soud v Praze rozhodl o tom, že postup vlády podle zákona o ochraně veřejného zdraví nebyl úplně právně v pořádku a mělo se postupovat podle toho krizového zákona, no ono to právně komplikované. Faktem je to, že to legislativci vlády nebo vaši, nevím, asi ne úplně vymysleli. Každopádně máte čas do pondělka, abyste ty věci právně dali do pořádku, protože jinak by se muselo přistoupit k tomu realizaci rozhodnutí soudu, to znamená všechno rozvolnit. Dáte to tedy právně do pořádku a jak?
AV: My už jsme to dali právně do pořádku na včerejší vládě, která proběhla večer, už jsme schválili veškerá ta takzvaná krizová opatření, to znamená, že jsme se řídili názorem městského soudu, byť se proti němu ještě budeme bránit, takzvanou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, myslíme si, že by ještě mělo dojít k přezkumu ale to neodkládá účinnost, ten rozsudek je pravomocný, takže se jím budeme řídit a řídíme a ta krizová opatření takto jsou tedy překlopená. Já bych řekl, že ono skutečně to není, jak někdy i opozice a některá média prezentují, nějaké fiasko vlády a podobně. I ten soud samotný říká, že tady není žádná zkušenost z minulosti, že to je skutečně bezprecedentní výjimečná situace, není tady ani žádné předchozí soudní rozhodnutí, to znamená my prošlapáváme cestu, nikdy jsme tedy nečelili takovéto mimořádné situaci, mimořádné pandemii a postupovali jsme podle nejlepšího svědomí a vědomí, podle zákona o ochraně veřejného zdraví a soud řekl, že některá ta opatření zkrátka takto řešena být neměla, měla být řešena podle krizového zákona. Ale sám soud uznává, že ta opatření jako taková jsou efektivní a jsou správná, pouze nebyla vydána podle správného zákona.
JS: Přesně tak, soud říká: nezpochybňujeme dobrý úmysl, účinek i opodstatněnost těch opatření, jenom byly formálně špatně, protože podle toho zákona o ochraně veřejného zdraví nelze takto zásadně sáhnout do lidských svobod, což na druhé straně je dobrý signál, že lidské svobody jsou velmi cenná věc, aby si s nimi někdo hrál. A další dobrá zpráva je, že soudy jsou soudy a musíme je respektovat, což většina politiků skutečně udělala, včetně vás, a to, že podáte kasační stížnost, není nic špatného. Máte pravdu, že tady žádný precedens není. Ale bude to mít asi vliv na nouzový stav. Vláda rozhodla, že bude v nouzovém stavu Česko do 25. května. Půjdete s tím do parlamentu, myslíte si, že uspějete?
AV: Já věřím tomu, že ano, protože nedokážu si představit, že kolegové v Poslanecké sněmovně budou chtít riskovat to, že ze dne na den v zásadě rozvolníme zásadním způsobem veškerá opatření, což by bezesporu podle odborného názoru epidemiologů, to není nic žádná politika, to je skutečně odborná věc, mělo fatální dopady a mohlo mít fatální dopady v tom, že bychom tady skutečně už čelili nějakému exponenciálnímu nárůstu v druhé vlně té pandemie a pak bychom těžko ji mohli zpátky vrátit. Bylo by to skutečně za cenu zase mnoha nějakých omezení dalších, takže já si myslím, že je dobře, pokud se nouzový stav prodlouží a budeme pokračovat podle toho plánu, protože my nouzový stav chceme prodloužit do 25. 5., kdy právě končí tedy náš plán rozvolňování opatření, takže myslím si, že v tomto směru se to kryje a doufám, že to bude podpořeno.
JS: Ono to bylo, ono je to poměrně právně obratné, od soudu jste dostali lhůtu do pondělka, vy jste velmi rychle ty opatření, které byly stanoveny rozhodnutím ministra, změnili tedy na rozhodnutí vlády, tím pádem jste získali čas do nouze, do konce nouzového stavu, který je právě třicátého, proto jsem se logicky zeptal, když jsem se ptal na rozhodnutí soudu, tak jsem se ptal na predikci rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Vy tedy neočekáváte žádné problémy?
AV: Já doufám, že problémy nebudou, že zkrátka opozice se bude chovat konstruktivně a porozumí vlastně tomu plánu, že tady máme nějaké rozvolňování, které je postupné, které musí být postupné tak, abychom nečelili tomu riziku, jak říkám, nějakému exponenciálnímu nárůstu počtu pacientů, čeho bychom mohli pak všichni litovat.
JS: Pane ministře, hovoří se o tom, že konec opatření nebude znamenat (konec) úplně všech opatření, aby se tomu rozumělo, že doba po koronaviru, až ta epidemie přejde, tak nám přinese různé povinnosti, na které si budeme muset zvyknout, anebo zvyky, ať už jsou to třeba roušky ve veřejné dopravě, ať už to bude problematické konání nějakých velkých akcí a podobně. Které opatření z vašeho pohledu ministra zdravotnictví jsou ta nejdůležitější, s kterými budeme muset žít delší dobu než do 25. května?
AV: Tak určitě, určitě to budou školy, určitě to budou roušky, takže to jsou opatření, která ještě budou trvat a určitě i nějaké hromadné akce, nějaké festivaly pro stovky a tisíce lidi, to určitě nebudeme chtít povolit.
Jedná se o doslovný přepis rozhovoru. Na rozhovor se podívejte na videu.