Zdravotní systém nebyl na pandemii nemoci covid-19 před rokem připraven. Poskytovatelé zdravotní péče nesdíleli data, několik měsíců trvalo, než se všichni připojili na jeden centrální systém. Data o počtu pozitivních případů se v počátku sbírala se zpožděním a sdílela se prostřednictvím excelových tabulek. V rozhovoru na to vzpomínal tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První tři případy nákazy novým typem koronaviru se v Česku potvrdily loni 1. března.
Vojtěch připomněl, že zdravotnictví v Česku je decentralizované, jsou soukromá i státní zdravotnická zařízení, v případě státních jsou mezi zřizovateli obce, kraje i ministerstvo.
"Systém nebyl připraven na takovouto epidemii. My jsme museli zcela decentralizované zdravotnictví připojit na centrální systém a vše dát dohromady," uvedl Vojtěch. Právě napojení dat do jednoho systému během jara považuje za úspěch. Vznikl mimo jiné národní dispečink lůžkové péče, který poskytuje přehled kapacitě lůžek v nemocnicích.
"V normální době by se všechny tyto věci dělaly roky. Vytvoření elektronické žádanky jako nového systému. Jak dlouho jsme řešili eRecept a jaké debaty kolem něj byly. A pak se ukázalo, že to dává smysl, všechno to sdílení dat a elektronizace zdravotnictví," poznamenal Vojtěch, který zůstal po zářijovém odchodu z ministerstva poslancem. Podle něj by se řada pacientů na jaře, kdy byly některé ordinace zavřené, ke svým lékům bez elektronického receptu nedostala. Všechny tyto elektronické nástroje by se podle něj měly využívat i po covidové době.
V současné době ministerstvo denně zveřejňuje i na úrovni krajů aktuální počty nově odhalených případů, počty hospitalizovaných, také informace, kolik lidí se nechalo testovat, kolik dostalo očkování, kolik lidí se vyléčilo či zemřelo. "Kvalita a objem dat se v čase stále zlepšuje. Když se podívám na jarní období, my jsme všechny tyto věci prakticky dělali na zelené louce. Pamatuji si, že jsme sdíleli excelové tabulky s čísly, ručně to tam kolegové vypisovali," řekl Vojtěch.
Bývalý ministr dnes nemá pocit, že by zpětně udělal něco jinak. Připouští chyby především v komunikaci. Opatření přijatá loni na jaře, kdy byly v Česku denně stovky nových případů, považuje za progresivní. Vyzdvihuje například nošení roušek, které tehdy některé země nepodporovaly. "Dnes všichni včetně Spojených států a dalších říkají, že nošení roušek je naprosto základní opatření pro zabránění masivnějšího šíření této nemoci," dodal Vojtěch.