Hospodářský výbor ve středu doporučil Sněmovně schválit pozměňovací návrh, který prodlouží lhůtu pro prokázání odbornosti realitních makléřů do konce roku. Na návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) by se makléři v této lhůtě museli nahlásit na živnostenském úřadě na vázanou živnost a doložit bezúhonnost. Kvůli opatřením proti koronaviru už Sněmovna lhůtu jednou prodloužila. Ta však skončila 3. března.
"Připravili jsme komplexní pozměňovací návrh, který znamená speciální lex covid pro realitní makléře. Kdy oni budou mít možnost vykonávat svou činnost do konce roku. Myslím, že dneska je na místě určitá tolerance. Nepředpokládali jsme, že přijde tak masivní druhá vlna a bude trvat tak dlouho," uvedl poslanec Vojtěch Munzar (ODS), jeden z předkladatelů návrhu.
Předkladatelé novelu zdůvodňovali přetrvávajícími protikoronavirovými omezeními, když někteří zprostředkovatelé potřebují k přeměně své živnosti z volné na vázanou zkoušku. Ministerstvo pro místní rozvoj koncem ledna odhadlo, že profesní kvalifikaci ještě neměly desítky subjektů, jedno až dvě procenta z celkového počtu.
Původně měli realitní makléři prokázat odbornost do začátku loňského září. Zákonodárci už loni v dubnu posunuli termín kvůli koronavirové krizi o půl roku. "S ohledem na trvání epidemie je zřejmé, že i takto posunuté datum může být likvidační pro některé osoby podnikající v této oblasti," napsali předkladatelé ve zdůvodnění nynější novely. V době podání novely, tedy v polovině ledna, odhadovali, že zprostředkovatelů bez zkoušek mohlo být 400 až 700.
Nový zákon o realitním zprostředkování, který ministerstvo pro místní rozvoj připravovalo osm let, vstoupil v účinnost na začátku loňského března. Jeho hlavním cílem je zlepšení fungování realitního trhu a ochrana klientů realitních kanceláří.
Počet obyvatel na jednoho realitního makléře byl podle posledních dostupných údajů evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2017 v Česku proti průměru Evropské unie zhruba poloviční. V Česku to bylo 909 lidí na makléře, průměr za EU byl 1653. Nejméně to bylo v Lucembursku (567), nejvíce v Řecku (4126). V Česku byl počet obyvatel na realitního makléře v zemích EU čtvrtý nejnižší. Podle loňských údajů statistiků ke konci roku 2018 bylo v ČR na 14 602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti.