Bezpečnostní výbor Sněmovny ve čtvrtečním usnesení doporučil Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) a archivní a spisové službě ministerstva vnitra provést kontrolu, jak se v Kanceláři prezidenta republiky (KPR) dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací v období od začátku loňského roku do čtvrtečního data.
Poslanci k tomu dospěli v mimořádném bodu, ve kterém projednávali případ skartování tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Hradě. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci odkázal na předchozí vyjádření Hradu. Poznamenal, že výbor nepožádal o vyjádření KPR. Členové výboru mají podle něj možnost se sami seznámit s fakty.
Sněmovní výbor schválil usnesení poté, co vyslechl informace od šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky i zástupců policie. "Výbor bere poskytnuté informace na vědomí a konstatuje, že neshledává postup BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v rozporu s předpisy," stojí dále ve schváleném usnesení. KPR v posledních dnech potvrdila, že dokument skartovala, trvá ale na tom, že neporušila zákon. Naopak BIS podle ní zprávu doručila v rozporu s legislativou.
Výbor rovněž požádal vnitro a NBÚ o sdělení, jak kontroly na Hradě dopadnou. "Záležitostí se budeme zabývat i na dalším zasedání výboru. Byli bychom rádi, aby se dostavil zástupce ministerstva vnitra a zástupce z KPR," řekl novinářům místopředseda výboru Šimon Heller (KDU-ČSL). Na řadu otázek podle něj totiž výbor zatím nemá odpovědi. Zástupce z Hradu by měl seznámit výbor například s vnitřními normami a procesy, jak se v KPR zachází s písemnostmi.
Jednání se za KPR podle poslanců pravděpodobně nebude moci zúčastnit vedoucí kanceláře Vratislav Mynář, protože jednání se koná v utajeném režimu a Mynář nemá potřebnou prověrku. "Asi bych nechal na vedení KPR, koho pošlou, abychom se mohli bavit na té (utajené) úrovni," řekl novinářům šéf výboru Pavel Žáček (ODS). Výbor se má sejít 24. února, pozvánku na Hrad odešle Sněmovna ve čtvrtek, nebo v pátek.
"Kancelář prezidenta republiky odkazuje na svá předchozí vyjádření, která mají oporu v uchovaných záznamech. O vyjádření KPR výbor nepožádal. Členové výboru mají sami možnost seznámit se s fakty," sdělil Ovčáček.
Policisté podle Radiožurnálu a serveru Respekt.cz na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. KPR v pondělním prohlášení potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy. Dokument BIS podle Hradu dorazil v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka to odmítla, připustila jen drobnou administrativní chybu. Hrad ve čtvrtečním prohlášení trvá na tom, že BIS zaslala zprávu v rozporu s legislativou. "V té zprávě je na první pohled minimálně řada nepřesností, které potřebujeme osvětlit," řekl Heller ke čtvrtečnímu prohlášení Hradu.