Průměrný hrubý měsíční výdělek učitelů byl loni ve výši 124 procent průměru celorepublikové mzdy zahrnující i data za zaměstnance s krátkými úvazky či na nemocenské.
Vyplývá to z metodiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) k výpočtu příjmů pedagogů a jeho informací o strukturální mzdové statistice. ČSÚ už v říjnu uvedl, že průměrný hrubý měsíční výdělek učitelů byl loni 46 743 korun. To podle jeho metodiky odpovídá 115 procentům průměrné mzdy v ČR, ve které nejsou zahrnuti pracovníci nemocní nebo s neplacenou přítomností kratší než čtyři týdny.
Srovnání výše výdělků učitelů s celorepublikovou mzdou ve statistikách Českého statistického úřadu se může lišit podle toho, jakou metodiku úřad k výpočtu průměru používá. Pokud ČSÚ vychází z údajů podnikového výkaznictví, počítá se průměrná mzda podle počtu zaměstnanců včetně třeba nemocných. V tomto případě průměr v ČR loni činil 37 839 korun. Podle takzvané strukturální mzdové statistiky byla ale průměrná mzda v ČR 40 774 korun. Strukturální statistika nezahrnuje zaměstnance nemocné nebo s neplacenou nepřítomností kratší než čtyři týdny či zaměstnanci s týdenním úvazkem kratším než 30 hodin.
Ve strukturální statistice se do hrubých mezd počítají všechny mzdy za práci včetně prémií, odměn a dalších platů a rovněž odměny za pracovní pohotovost za celý rok. "Průměrná mzda zaměstnance v daném roce je vypočtena poměřením s jeho placenou dobou, tedy počtem měsíců, za které mzdu či náhradu mzdy skutečně pobíral, odečtena je doba nemocí a dalších neplacených nepřítomností v práci za daný rok," uvedl ČSÚ k dané metodě výpočtu.
Celostátní průměrná mzda podle dat ze strukturální statistiky tak byla ve srovnání s údaji z podnikového výkaznictví o 2938 korun vyšší. Výše platů učitelů pak v porovnání s průměrem mzdy z podnikového výkaznictví činí kolem 124 procent, zatímco při srovnání s průměrem ze strukturální statistiky 115 procent.
Od roku 2024 by mohl být průměrný plat učitele zákonem stanovený na nejméně 1,404násobku průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v ČR za předminulý rok. Počítá s tím novela školského zákona, kterou v pátek v prvním kole schvalování podpořili poslanci. Nyní se návrhem bude zabývat sněmovní školský výbor. Uzákonění výše učitelských platů vychází z programového prohlášení vlády, podle nichž budou příjmy vyučujících činit 130 procent průměrné mzdy.