Zastupitelé Kraje Vysočina se na svém posledním zasedání před krajskými volbami nepostavili proti možnosti umístit v kraji hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Návrh na vyslovení nesouhlasu připravili opoziční lidovci, krajská rada ho doporučila schválit.
Na úterním jednání pro něj ale zvedlo ruku jen osm krajských zastupitelů, nikdo nebyl proti a tři zastupitelé se hlasování zdrželi. Dalších 21 členů zastupitelstva nehlasovalo.
"Mrzí mě, že jste nenašli odvahu se k této záležitosti vyjádřit," řekl po hlasování zastupitel Vít Kaňkovský, který je také lídrem kandidátky lidovců v krajských volbách. Uvedl, že se to stalo na rozdíl od Plzeňského kraje a Jihočeského kraje, které se svých občanů v této záležitosti zastaly.
Zastupitelé Vysočiny o návrhu hlasovali po krátké debatě. "Považuji za správné vyslat signál, že nám to není jedno," řekl Zdeněk Geist (ODS).
Josef Zahradníček z KSČM naopak označil hlubinné úložiště za velice odbornou záležitost. "Najít vhodnou lokalitu nemůže být otázkou předvolebního boje, jak je z dnešního (úterního) jednání patrno," řekl.
Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v červnu schválila zúžení možných lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu z devíti na čtyři. Z Vysočiny jsou Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku. Finální slovo ale bude mít vláda. Starostové z obou lokalit v kraji minulý týden řekli, že o vyjádření krajských zastupitelů stojí.
Obce z obou území na Vysočině také dříve požádaly o schůzku premiéra Andreje Babiše (ANO). Premiér pak řekl, že žádost postupuje vicepremiérovi Karlu Havlíčkovi (za ANO). Ministr je ale teď v karanténě. Obce z Hrádku informovaly o tom, že s ním mají na úterý naplánovaný videohovor.
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.