V České republice vznikl unikátní vysokoškolský program. Přednášky tu uvolnily místo diskuzím v kroužku, povinná není ani účast na seminářích. A obsah výuky? Ten si do značné míry určují sami studenti.
Studijní program Inovativní podnikání slavnostně otevřela Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze na konci minulého týdne. Při jeho tvorbě se vycházelo z finského vzdělávacího konceptu Team Academy, který vznikl na Univerzitě aplikovaných věd v Jyväskyle. Ten staví zejména na výuce orientované na praxi.
"Uplatňovaný vzdělávací přístup spojuje svět byznysu a vzdělávání. Jednou z globálních výzev na všech úrovních vzdělávacího systému je zvyšování motivace studentů. Námi prezentovaný způsob studia vyvolává ve studentech požadovanou úroveň motivace, zároveň však vyžaduje skutečný zájem o podnikání a touhu ho rozvinout," uvedl děkan fakulty Martin Pelikán.
Nehodí se pro každého
Vzdělávací program v takovém pojetí je v Česku novinkou. A pravděpodobně se příliš nehodí pro konzervativně smýšlející studenty či učitele. Ostatně učiteli tu nejsou běžní akademičtí pracovníci a teoretici, důraz je kladen na odborníky z praxe. Studentům se tu věnují takzvaní koučové. "Studenti jsou rozděleni do týmů a každý tým má svého kouče. Jde hodně o týmovou práci," uvedl garant studijního programu Václav Švec.
Učebny jsou barevné a studenti mohou libovolně pohybovat s nábytkem. Důležité je, aby se cítili pohodlně. Výuka neprobíhá prostřednictvím přednášek, cvičení a seminářů jako jinde. Teorie je probírána zejména prostřednictvím samostudia. "Studentům doporučujeme literární zdroje, ze kterých je možné čerpat. Klíčové ale je, aby si v životě dokázali sami dohledat, co potřebují. Neboli nám jde o zlepšení dovednosti vyhledat si informace a ty správně aplikovat. Typické zkoušky z teoretických předmětů u nás nejsou," dodává Švec.
Nároky na posluchače se budou postupem času zvyšovat. Hned v prvním týdnu semestru museli studenti vystoupit ze své komfortní zóny a ukázat, jak si umějí poradit v krizových situacích.
"Jejich úkolem bylo podnikáním v kampusu univerzity po dobu 60 minut znásobit částku 100 korun. Ve skupinách po čtyřech až šesti lidech vymysleli různé produkty, které pak v prostorách školy nabízeli reálným zákazníkům. Prokázali tím potřebnou schopnost komunikace, kreativity a improvizace," uvádí garant Švec.
Podnikání s rizikem
A to byl teprve začátek. Cílem studia totiž bude založení a udržení vlastního podnikání. "Ne všichni studenti budou ve svém podnikání úspěšní. Je možné, že někdo na tom, jen s mírnou nadsázkou, prodělá i kalhoty. Ale i to k životu patří. Neúspěchy, takzvané fuckupy, jsou velmi aktuálním způsobem předání zkušeností, jak se poučit pro budoucnost. Koučové tu pro studenty jsou coby podpora a poskytovatelé zpětné vazby. Aby se zjistilo, kde se udělala chyba," dodal garant.
Provozně ekonomická fakulta si nový program vytvořila a schválila sama, a to díky takzvané institucionální akreditaci. Tu škola obdržela letos v lednu. Zatímco dříve musel nové studijní programy schvalovat Národní akreditační úřad pro vysoké školství, nyní tak může škola činit sama. "Univerzita nás pouze informuje o nových studijních programech. Univerzita také zodpovídá za jejich obsah a kvalitu," uvedl tajemník úřadu Jiří Smrčka.
Do prvního ročníku bylo přijato třicet studentů. Podobný počet posluchačů chce fakulta přijímat i v dalších letech.