V kauze výrobců a distributorů pervitinu, kteří působili především ve Zlínském a Jihomoravském kraji, uložil ve čtvrtek zlínský krajský soud dva tresty vězení a pět podmínek. Obžalobě čelilo šest mužů a jedna žena.
Vzhledem k rozsahu trestné činnosti hrozilo části z nich za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy osm až 12 let vězení, některým dva roky až deset let vězení, případně rok až pět let vězení. Většina obžalovaných se k trestné činnosti doznala. Rozsudek není pravomocný.
Podle státního zástupce Martina Malůše měli členové skupiny rozdělené role. Spojoval je Jiří Kasza, který pervitin v roce 2017 na několika místech postupně vařil a další lidi drogou zásoboval. Sám Kasza tvrdil, že vyrobil 4,3 kilogramu pervitinu, který distribuoval. Cena pervitinu na černém trhu se podle žalobce nyní pohybuje okolo 1300 korun za gram, za prodej 4,3 kilogramu drogy by tedy pachatelé aktuálně mohli utržit zhruba 5,6 milionu korun. Několika obžalovaným kladl státní zástupce za vinu i to, že nakládali také s marihuanou.
Kasza se doznal. V případu byl spolupracujícím obviněným a svou výpovědí pomohl rozkrýt činnost skupiny. "Soud tuto výpověď hodnotí jako hodnověrnou," řekl v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Radomír Koudela. O vině obžalovaných podle něj svědčí i rozsáhlé listinné důkazy včetně telefonních odposlechů nebo věci nalezené při domovních prohlídkách. K prohlášení viny navíc přistoupili i Pavel Březina, Radoslav Petr, Vratislav Héni a Josef Gajarský. Obžalovaní Berardino Mitidieri a Tereza Plachá vinu odmítli.
Rozsudek si ve čtvrtek z obžalovaných vyslechli pouze Plachá a Mitidieri. "Necítím se vinný," řekl po jeho vynesení Mitidieri, Plachá odmítla rozsudek komentovat. Oba si ponechali lhůtu pro podání odvolání, stejně jako státní zástupce, rozsudek tedy nenabyl právní moci. "Rozsudek co do viny a trestu z větší části odpovídá mému závěrečnému návrhu," řekl Malůš.
Nepodmíněný trest na 4,5 roku uložil soud Petrovi, nepodmíněný trest na čtyři roky Gajarskému. U obou jde o souhrnný trest, nyní jsou ve vězení v souvislosti s jinými kauzami. Tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let by si podle rozsudku měli odpykat Kasza a Héni, trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let Plachá a Mitidieri. V případě Plaché jde též o souhrnný trest, jelikož byla před časem v souvislosti s drogovou činností už odsouzena. Březinovi uložil soud trest odnětí svobody na dva roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let. "Vynesené tresty v žádném případě nejsou nijak přísné," uvedl Koudela.
V kauze byl obžalovaný i Jiří Sedláček, který se však k hlavnímu líčení nedostavil. Trestní senát proto jeho věc vyloučil k samostatnému projednání. V dubnu schválil soud dohodu o vině a trestu s Michaelou Gálovou a Gabrielou Krocovou, které se podle žalobce na trestné činnosti skupiny taktéž podílely. Uložil jim podmíněné tresty.