Čeští žáci čtvrtého ročníku základních škol byli v mezinárodním srovnání v roce 2019 nadprůměrní v matematice i přírodovědě, zjistilo testování TIMSS. Ve srovnání s předešlým testováním v roce 2015 se jejich výsledky v přírodovědě nezměnily, mírně se zlepšily v matematice. Znalosti dětí se tak od propadu v roce 2007 vrátily zhruba na úroveň roku 1995. Výsledky testování představil v úterý na tiskové konferenci ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Přírodovědné a matematické dovednosti žáků čtvrtých tříd byly loni v květnu v Česku ověřovány na 210 základních školách za účasti více než 6500 žáků. Testování TIMSS 2019 pro čtvrté ročníky se uskutečnilo v 58 zemích, mezi nimiž jsou vedle evropských států například Kanada, USA, Japonsko, Chile a Jihoafrická republika. Nejlepší byly tradičně děti v asijských zemích, v obou předmětech dosáhli nejlepších výsledků žáci v Singapuru.
Čeští žáci skončili v matematice na 16. místě z 58. V přírodovědě byli třináctí. "Dosáhli jsme nadprůměrných výsledků, a to jak ve srovnání se všemi účastněnými zeměmi, tak ve srovnání se vzdělávacími systémy Evropské unie," uvedl Zatloukal. "Po 24 letech jsme se v matematice a přírodovědě dostali na úroveň výsledků z roku 1995," řekl. V Evropě podle něj byli nejlepší žáci z Lotyšska a Litvy, severských zemí nebo Anglie.
Testování se dělalo v době před vypuknutím koronavirové pandemie, kdy ve školách fungovala běžná výuka. Letos na jaře i na podzim kvůli šíření nákazy covidu-19 školy v Česku přešly na výuku na dálku. Na jaře byla účast na ní dobrovolná. Podle odborníků se kvalita distančního vzdělávání mezi jednotlivými školami velmi liší. Podle odhadů České školní inspekce se na jaře výuky na dálku vůbec neúčastnilo 10 tisíc dětí a zhruba 20 procent, tedy asi 250 tisíc žáků základních škol, nemělo možnost on-line připojení. Rozdíly, které už dříve ve vzdělávání v Česku byly, tak podle odborníků narůstají.