Policisté ve Velké Británii našli v loňském školním ročníku 2018/2019 zbraně až u 1072 dětí. Mezi zabavenými předměty byly nože, boxery, meče, mačety, sekáčky na maso, a dokonce i pistole. Nejmladšímu dítěti byly pouhé čtyři roky. Informoval o tom server The Independent.
Oproti předchozímu ročníku, kdy došlo k 832 případům, jde o poměrně velký nárůst, ukazují data, jež média získala z 24 policejních okrsků v Anglii a Walesu. Navíc číslo bude ve skutečnosti ještě vyšší, neboť ve statistikách nejsou započtena data metropolitní policie, jež působí v Londýně.
Případ nejmladšího, teprve čtyřletého dítěte, se odehrál ve velšském městě Carmarthen. Jakou konkrétní zbraň dítě u sebe mělo, však záznamy neodhalily. Ze statistik vychází, že nějaký nebezpečný předmět u sebe v loňském ročníku měly také čtyři šestileté děti, sedm sedmiletých či 21 osmiletých.
"Situace se zhoršuje a letošek není výjimkou," řekla Lucy Martindaleová, pracovnice pomáhající mládeži. "Někteří mladí lidé ještě předtím, než zavřou dveře domova, tak na rozdíl od jiných, kteří si kontrolují, jestli mají klíče nebo peněženku, si zkontrolují, jestli nezapomněli nůž. Je třeba více spolupracovat. Musí se zapojit nejen vláda, ale i celá komunita, rodiče, policie a společně musí najít způsob, jak to ukončit," dodala.
Vedoucí oddělení pro děti a mládež v Radě policejních ředitelů Olivia Pinkneyová sice podotýká, že incidenty s napadením noži jsou vzácné, přesto jsou často součástí různých potyček na školách. "Zapojení policie do škol, ať už prostřednictvím rozhovorů, nebo interaktivních přednášek, nám pomáhá vzdělávat mladé lidi a vysvětlovat jim, proč nosit s sebou zbraň není nikdy dobrou volbou," poukazuje na důležitost spolupráce mezi policií a školami.
Podle Geoffa Bartona, ředitele Asociace základních, středních i vysokých škol, jsou na vině vzestupu ozbrojených mladých lidí škrty ve veřejných službách. "Školy se snaží tento problém řešit, ale samy ho vyřešit nemohou. Potřebují více posil ve formě dobře zajištěných komunitních služeb a většího investování do policie," řekl Barton. Souhlasí s ním také předseda Národní asociace ředitelů a učitelů Paul Whiteman. "Problém pro všechny zúčastněné strany, jež se to snaží vyřešit, je, že jsou nedostatečně financované a personálně nedostatečně naplněné," prohlásil.
"Školy by měly být bezpečným a disciplinovaným prostředím jak pro žáky, tak i pro učitele. Nedávno jsme oznámili investici ve výši 10 milionů liber na zřízení center, která se budou zabývat chováním studentů a budou zjišťovat, jaké metody fungují a co školy potřebují. Posílili jsme také pravomoci učitelů, aby mohli jednat, mají-li podezření, že žák si s sebou do školy přinesl zakázaný předmět včetně nožů," vyjádřil se k situaci mluvčí ministerstva školství.