Zájem o očkování proti chřipce je letos podle mnohých praktických lékařů kvůli obavám z jejího souběhu s covidem-19 vyšší než v minulých letech. Nejvíce vakcíny chybí v Praze. Naopak některým lékařům v ostatních regionech očkovací látka, kterou mají k dispozici, k pokrytí poptávky stačí, řekl v pátek předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj je možné, že někde vakcíny zbudou a mohly by najít využití v ordinacích, kde se zájemcům zvláště z řad seniorů a chronicky nemocných do té doby očkování nedostalo.
"Vakcíny chybí v některých lokalitách a v některých ordinacích, kde praktičtí lékaři mají objednané vakcíny už rezervované a o očkování se jim hlásí další pacienti. Naopak jsou místa, kde očkování probíhá standardně podobně jako loni," řekl Šonka a připomněl, že v minulých letech lékařům objednané vakcíny často zůstaly a musely se zlikvidovat.
Vzhledem k tomu, že praktičtí lékaři dopředu neznají přesný počet zájemců o očkování proti chřipce a vakcíny objednávají podle odhadu, je podle Šonky možné, že v některých ordinacích vakcíny zbudou. Mohly by tak najít využití jinde.
"Nejspíše na konci listopadu, až každý lékař bude vědět, kolik vakcín skutečně spotřebuje pro své pacienty, uděláme to, že pokud někomu budou vakcíny přebývat, tak svým kolegům v regionu dá vědět," řekl Šonka.
Praktičtí lékaři, u kterých poptávka po očkování převyšuje množství dostupné vakcíny, tak budou moci podle Šonky poslat své pacienty k naočkování k lékaři v témže regionu, kterému vakcíny zůstanou. Upozornil ale, že nelze očekávat, že se tak uspokojí poptávka tisíců zájemců o očkování. "Smysl to má pouze lokálně, třeba v rámci okresu," řekl.
Vznik celorepublikové databáze
Šonka současně vyloučil, že by z popudu sdružení vznikla celorepubliková databáze, ve které by lékaři zveřejňovali nevyužité vakcíny a ozývali se jim zájemci o očkování.
Směřování zájemců o očkování od lékařů, kterým se vakcíny nedostává, k těm, kteří jí mají přebytek, označil za vhodné i Vlastimil Sršeň, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, jejímiž klienty je asi 60 procent Čechů. "Cílem je využít co největší množství vakcín, které máme v České republice k dispozici," řekl. Doplnil, že distribuce očkovací látky do ordinací praktiků není u konce, nelze proto ještě dělat závěry ohledně jejího možného nedostatku.
Vyšší zájem o očkování proti chřipce potvrdila praktická lékařka Eva Kašparová, jejíž ordinace sídlí v Praze 9. "Vakcíny mám v ordinaci a očkuji, ale zájem pacientů je vyšší než dostupnost vakcín," uvedla. Z toho důvodu očkuje přednostně pacienty starší 65 let, chronicky nemocné a pacienty, kteří docházejí na očkování pravidelně.
V Česku by letos mělo být k dispozici zhruba 870 tisíc dávek očkovací látky, podle ministerstva zdravotnictví o 170 tisíc více než loni. Lidé z ohrožených skupin a senioři nad 65 let mají očkování zdarma, ostatním přispívají zdravotní pojišťovny.
Česko patří k zemím s nejnižším podílem lidí očkovaných proti chřipce, v rizikových skupinách se nechává očkovat zhruba pětina lidí. Evropská unie doporučuje míru očkování proti chřipce v ohrožených skupinách 75 procent. Očkování proti chřipce v době epidemie covidu-19 doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Snížení počtu nemocných s chřipkou může ulevit nemocnicím, kde vážné případy chřipky i covidu-19 potřebují stejná lůžka intenzivní péče.