Odběrová místa v některých regionech nestíhají. Nejhorší byla podle zveřejněných dat o jejich volných kapacitách ve středu situace v Liberci, Novém Jičíně, Kroměříži nebo Jablonci. Zájem násobně převyšuje kapacitu také například na některých menších odběrových místech v Brně a Ostravě.
Několik dní se na volný termín čeká také v Třebíči, Jeseníku, Prachaticích, ale také ve velkých nemocnicích, jako je Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem nebo Oblastní nemocnice Kolín. V Praze jsou odběrová místa poloprázdná, data ukazují volnou kapacitu přes 70 procent a termíny je možné rezervovat někdy i na stejný den.
Na dlouhé čekání na termín testu upozorňovali ve středu poslanci, členové výboru pro zdravotnictví, z těchto regionů. "Odběrová místa musí zajistit páteřní síť (nemocnic)," řekla jim k tomu hlavní hygienička Jarmila Rážová. Síť tvoří velké fakultní nemocnice, v regionech, kde nejsou, nemocnice krajské.
Nejhorší situaci reportovaly v systému sledování kapacit většinou zařízení, kde bylo možné provést jen několik desítek odběrů denně. Ve středu byla ale například také z více než 250 procent vyčerpaná kapacita Kroměřížské nemocnice, která denně zvládne 200 odběrů. O 50 procent překročil zájem kapacity také v Oblastní nemocnici v Mladé Boleslavi, která deklaruje 400 odběrů denně.
Kapacity byly vyčerpané nebo téměř naplněné v Ústeckém, Libereckém, Pardubickém kraji, Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském kraji a na Vysočině. V Libereckém kraji, kde pět tamních odběrových míst uvádí kapacitu 580 odběrů, bylo ve středu odebráno vzorků téměř dvojnásobek. Denní kapacitu přesáhli také v Moravskoslezském kraji.
Nejmenší kapacitu má Liberecký kraj
Při přepočtu na počet obyvatel má nejmenší kapacitu právě Liberecký kraj (131), následují Ústecký (202), Vysočina (236) a Olomoucký kraj (243).
Na konci července ministerstvo zveřejnilo návrh Národní strategie testování. Podle ní měla vzniknout síť páteřních laboratoří vázaných na státem přímo řízené organizace, jako jsou fakultní nemocnice nebo zdravotní ústavy, nebo krajské nemocnice. Tyto laboratoře budou obsluhovat páteřní odběrová místa, která zajistí testování i o víkendech a svátcích. Minimální počet by měl být podle strategie jedno mobilní a jedno stacionární místo na každý kraj. Zohlednit se má i rozloha kraje a počet obyvatel, v Praze by tak měla být tři.
"Už se nesmí stát, že ve chvíli, kdy krajská hygienická stanice vytrasuje velký počet kontaktů, které jsou indikovány k testu, nebudou připraveny odběrové kapacity. Bude jasně stanovená síť odběrových míst, která budou fungovat každý den a občané budou jasně vědět, kam jít," uvedl k tomu na konci července tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).