Zájem o větrné tunely, které vyrábí Strojírny Litvínov, po covidové pauze ve světě znovu roste. Využívají se pro zábavu, ale také pro výcvik parašutistů. S řezáním či lakováním jednotlivých dílů pomáhají v továrně moderní stroje, pilovat a obrábět se v podniku učí studenti. Řekl to výkonný ředitel společnosti Martin Joch.
Největší boom v prodeji větrných tunelů byl těsně před vypuknutím koronavirové epidemie. Několik zakázek poté strojírny dodělávaly, plnou vahou dopadla situace na firmu v roce 2021. Společnost nepropouštěla, omezila ale agenturní zaměstnance, kteří posilují padesátičlenný tým krátkodobě. Zákazníci se už nyní vracejí. "Právě dostavujeme druhý tunel pro indickou armádu, jeden tunel děláme pro kolumbijskou armádu a vyřizujeme další možné zakázky," uvedl Joch.
Roční obrat firmy se pohybuje od 200 do 350 milionů korun podle počtu zakázek. "Rok 2022 byl ještě slabší, rok 2023 vypadá optimisticky, chtěli bychom se dostat na obrat přes 300 milionů korun," řekl finanční ředitel David Borovský. Výrobky míří do zahraničí. V České republice je jeden větrný tunel vyrobený v Litvínově v pražských Letňanech. Těžká strojírenská výroba, kam patří například výroba částí kolejových vozidel, má na celkové produkci firmy podíl deset až 30 procent.
Investice směřuje firma do výroby. Moderní laser řeže všechny díly, které se později musejí obrábět, hranit či kroužit, s přesností na setiny milimetru. "Výhodou je, že se takto dokonale uříznuté části nemusejí dále pilovat, brousit a opravovat," uvedl Joch. Přímo v továrně absolvují praktický výcvik učni, z nichž někteří by mohli později ve firmě zůstat. Potíž najít šikovné svářeče a další řemeslníky v blízkosti hranic s Německem podle Jocha přetrvává.
Větrný tunel je zhruba 23 metrů nad zemí a sedm metrů pod ní. Uprostřed je letová komora ze zakřiveného skla, kde je nejvyšší rychlost, o kterou se stará čtveřice nebo šestice ventilátorů ženoucích vzduch v uzavřeném prostoru kolem dokola. Vítr fouká rychlostí 200 až 280 kilometrů v hodině.
Trenažéry pro parašutisty a hlavně pro zábavu turistů začala firma vyrábět v roce 2008. "Výcvik parašutistických jednotek v tunelu je v porovnání s ostrým výcvikem seskoky z letadel ekonomičtější, bezpečnější, časově neomezený. Právě v armádě vidíme potenciál pro další zakázky," uvedl Joch. Litvínovská firma tunely dodala do Berlína, Lille, Liptovského Mikuláše, Madridu či Milána, Indie nebo Kolumbie.