Zájem o ubytování studentů na vysokoškolských kolejích podle zástupců vysokých škol v Praze zůstává velký, i když někde meziročně klesl. Ubylo hlavně poptávky ze strany zahraničních studentů, kteří vyčkávají, jak se bude vyvíjet situace kolem šíření koronaviru.
Vysoké školy na kolejích vyčlenily pokoje pro lidi, kteří by kvůli nákaze museli být v karanténě. Kromě zvýšené hygieny jiná zvláštní opatření nepřipravují. Ceny většinou zvyšovat nebudou, případně spíš jen mírně. Vyplývá to z vyjádření mluvčích vysokých škol.
"Zájem je jako každý rok obrovský a v současné době jsou koleje na příští rok plně obsazené," uvedl mluvčí Univerzity Karlovy (UK) Václav Hájek. V létě podle něj bylo na kolejích ubytováno zhruba 4500 studentů, což bylo téměř o osm procent víc než ve stejném období minulého roku. "Celoročně zůstává ubytováno přibližně 4000 studentů. Podíl Čechů k cizincům je cca 50 procent," řekl.
Podobný poměr cizinců a Čechů je i na kolejích České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) a Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Zájem o ubytování v obou školách podle mluvčích stále převyšuje kapacitu kolejí. Na kolejích ČZU nyní podle mluvčí Karly Mráčkové bydlí asi 600 studentů a na ČVUT podle mluvčí Andrey Vondrákové zhruba 3400. "V průběhu letního semestru 2019/2020 jsme v době nouzového stavu a v souvislosti s přijatými opatřeními uvnitř univerzity zaznamenali výrazný odliv studentů z kolejí a výrazné ekonomické ztráty. Nyní se vše vrací do stavu před koronakrizí," řekla Vondráková.
Ubyl zájem u cizinců
Na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) a Vysoké škole chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) ubyl zájem o ubytování v případě cizinců. Podle mluvčí VŠE Martiny Mlynářové není zatím ani jisté, zda budou moct všichni s rezervací ze zahraničí skutečně do ČR přicestovat. Podobně se vyjádřil mluvčí VŠCHT Michal Janovský. VŠCHT podle něj eviduje meziročně zhruba desetiprocentní pokles žádostí o ubytování. Podle Mlynářové ovlivňuje zájem studentů o koleje i to, že kvůli úbytku cizinců v Praze začínají klesat ceny nájmů bytů.
V nadcházejícím akademickém roce počítá VŠE podle Mlynářové v souvislosti s epidemií covidu-19 na kolejích se zvýšenými hygienickými opatřeními a s tím, že se nejspíš několik pokojů vyčlení pro účely karantény v případě výskytu nákazy mezi ubytovanými. Podobně se připravují i další vysoké školy. Podle aktuálního vývoje pak hodlají přizpůsobovat chod kolejí nařízením vlády.
Ceny ubytování zůstanou podobné jako loni. UK a ČVUT změnu vůbec nepředpokládají. VŠCHT a VŠE ceny upravily o meziroční inflaci, která loni činila 2,8 procenta. ČZU navýšila ceny u dvou kategorií pokojů, a to asi o 25 procent, řekla mluvčí školy. Loni se cena za ubytování na kolejích v Praze pohybovala přibližně mezi 2300 a 4500 korunami měsíčně. Cenu ovlivňuje především typ a velikost pokoje či lokalita ubytování.