Zájemců o vojenskou uniformu dobrovolných armádních záloh je v Moravskoslezském kraji stále dostatek. Místní jednotka je naplněna téměř ze 100 procent. V úterý to řekl mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava Martin Ogořalek. V těchto dnech členové aktivních záloh cvičí na Novojičínsku. Do cvičení Hradba 2021 se zapojilo téměř 1000 záložníků pěších rot krajských vojenských velitelství a na 300 profesionálních vojáků.
Jedním z nováčků mezi dobrovolníky byl desátník Martin Fukala z pěší roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava, který ve svém civilním zaměstnání pracuje jako řidič kamionu. "Střelby z ručních zbraní, taktické dovednosti vojáka, noví kamarádi, ale také bojové umění Musado nebo být nápomocen v krizových situacích, to jsou důvody, proč jsem se přidal k ostravské jednotce," řekl Fukala.
Ve snaze být připraven pomáhat se chtěl k zálohám přidat i Štěpán Drobík z Opavska. "Chtěl jsem pomáhat třeba při živelných katastrofách. Lákalo mě to. V té době jsem studoval a neměl jsem přítelkyni. Nakonec jsem si to ale rozmyslel, když jsem si našel trvalý vztah," uvedl.
Naopak ostříleným záložníkem je Ladislav Janda z pěší roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství České Budějovice. Do aktivní zálohy bývalý voják z povolání vstoupil před deseti lety. Uniformu záložáka nafasoval krátce po tom, co odešel po 24 letech z armády. "Vzhledem k tomu, že můj pradědeček byl legionářem na italské frontě, tak jsem ani nepřemýšlel, že bych neměl pokračovat. A hlavně jsem chtěl cvičit," doplnil Janda.
Moravskoslezská jednotka vojáků v záloze má podle armádních tabulek k dispozici 150 míst. Obsazeno není asi deset z nich. "Do cvičení Hradba 2021 se zapojilo 51 vojáků a dvě vojákyně aktivní zálohy pěší roty Krajského vojenského velitelství Ostrava," řekla mluvčí cvičení Miroslava Štenclová.
Hlavním úkolem aktivních záloh je v případě skutečného ohrožení ochrana vybraných strategických objektů. Takovým objektem může být elektrická rozvodna, elektrárna, přehrada, nemocnice či letiště. Vojáci v záloze nacvičují reálné situace, do kterých se mohou v případě ohrožení Česka skutečně dostat. V budoucnu se mohou stát i členy jednotek po boku profesionálů. "Vojáci aktivní zálohy jsou významnou silou armády při zajišťování obrany. V průběhu cvičení ukázali, že jsou schopni doplnit řady profesionálních vojáků a stát se jejich rovnocennými partnery," uvedl velitel cvičení Antonín Genser.
Námět cvičení byl zaměřen na současné bezpečnostní hrozby. Vojáci aktivní zálohy zajišťovali ochranu a obranu objektů krizové infrastruktury a podporu simulovaného průjezdu spojeneckých jednotek na českém území. Dále plnili úkoly společně s policisty.