Zájezdoví dopravci jsou před nadcházející hlavní jarní sezonou dál bez zakázek, vedle toho navíc ztrácejí řidiče. Dopravce v uplynulých měsících opustilo kvůli stávající situaci kolem 70 procent jejich šoférů. Při prohlubování současné krize tak podle zástupců dopravců hrozí mnoha provozovatelům krach. Žádají proto stát o další až miliardovou pomoc. Sdělila to iniciativa Za autobusy. Dopravci chtějí o situaci jednat s ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem.
Většina zájezdových dopravců je nyní se zakázkami na nule. Kvůli tomu navíc dopravci přicházejí o řidiče, kterých už před krizí byl na trhu nedostatek. Podle údajů iniciativy opustilo firmy kolem 70 procent řidičů, kteří často přešli k linkovým nebo nákladním dopravcům. I bez zakázek navíc ztráty firem zvyšuje nutná údržba autobusů a snaha udržet zbylé zaměstnance. Před blížící se jarní sezonou očekávají, že stav se nezlepší dříve než v polovině letošního roku.
Stát v závěru loňského roku rozdělil mezi firmy téměř miliardu korun jako kompenzace za jejich ztráty z loňského jara. Podle ministerstva dopravy by dotace měly provozovatelům pomoci překlenout i složitou situaci na trhu v prvním čtvrtletí letošního roku. Dopravci však namítají, že to nestačí. Dosavadní pomoc podle nich umožnila pokrytí pouze ztrát z loňského pololetí, nyní jsou tak znovu v kritické situaci.
Vyzývají proto k jednání ministra Havlíčka. Iniciativa Za autobusy ho nyní oslovila dopisem, ve kterém žádá o pomoc po vzoru kompenzačních programů pro některé jiné obory. Na udržení celé zájezdové dopravy je podle nich nyní zapotřebí zhruba miliarda korun. Dopravci přitom upozorňují, že jejich služby využívají i školy a další veřejné instituce.
Dopravci před Vánocemi uspořádali na parkovišti v pražských Letňanech protest. Iniciativa uvedla, že v případě nutnosti mohou další akce následovat.