Zájezdoví autobusoví dopravci vloni meziročně ztratili na tržbách v průměru 88 procent. Drtivá většina firem upozorňuje, že bez pomoci státu nepřežije, pětina společností z oboru už prodala nebo zastavila osobní majetek. Bez zakázek dopravci ztrácejí i řidiče. Vyplývá to z průzkumu mezi provozovateli, jehož výsledky poskytla iniciativa Za autobusy. Dopravci žádají o pomoc stát.
Zájezdové autobusy nejezdí už bezmála rok a další měsíce to tak zřejmě zůstane. Dopravci tak kvůli koronavirové krizi nejspíš přijdou i o druhou sezonu. To se projevuje na ekonomické kondici celého oboru. "Zájezdová doprava je doslova v troskách a rodinné firmy provozující zájezdovou dopravu spějí k zániku," řekl zakladatel iniciativy Jiří Vlasák.
Podle průzkumu, který iniciativa provedla v závěru února mezi více než 300 dopravci z celé republiky, je průměrný propad loňských tržeb v oboru 88 procent. Přes 86 procent dopravců v této souvislosti uvedlo, že bez pomoci státu zkrachuje. Pětina z nich kvůli ekonomickým problémům zastavila či prodala svůj osobní majetek.
Situaci zhoršuje nejen minimální počet zakázek, ale také dlouhodobé fixní náklady a splátky leasingu za autobusy. Ty jsou přitom podle dopravních firem v této situaci téměř neprodejné, vozidla během krize ztrácejí většinu své hodnoty. Právě technický stav autobusů podle průzkumu trápí 79 procent dopravců. Provozovatelé přitom musí stále investovat do údržby strojů, aby je měli připravené pro obnovení provozu.
Pandemie prohloubila také problémy s nedostatkem řidičů. Těch bylo málo už v minulosti, nyní tyto potíže řeší více než polovina dopravců. Z oboru během krize odešlo podle průzkumu 48 procent řidičů.
Dopravci dlouhodobě žádají o pomoc stát. Ten pro ně na podzim vytvořil kompenzační program s dotacemi za miliardu korun. Podle dopravců to stačilo pouze na pokrytí ztrát z loňského jara, krize však pokračuje dodnes. Dopravci proto jednají s ministerstvem dopravy o další pomoci, zatím však bez úspěchu. "Vláda vzkázala, že nemáme podporu veřejnosti a bez ní odpovídající pomoc nedostaneme. Jsme prý nezajímaví, nejsme pro veřejnost důležití. Prý je to názor většinové společnosti," popsal Vlasák.
Iniciativa proto založila petici a výzvu o podporu veřejnosti. Výsledky následně chce předat zástupcům vlády. "Podpisy petice a výzvy nás lidé nejen podpoří, ale dají zástupcům státu najevo, že jsme pro veřejnost důležití a naše služba má v normálních dobách svoji velkou hodnotu," dodal Vlasák. Podle něj jsou dopravci v budoucnu v krajním případě připraveni uspořádat demonstrace stovek autobusů v Praze.
Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.