Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše je už několik volebních období takřka neporazitelné. Nepoškozuje ho už ani nálepka trestně stíhaného premiéra. Kauzu Čapí hnízdo však nyní může obnovit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V takovém případě mluví prezident republiky o udělení abolice pro všechny stíhané. "Kdyby měla opozice jiný program než antiZeman a antiBabiš, mohla by se dostat do politického procesu," upozornil mimo jiné v rozhovoru politolog Zdeněk Zbořil.
Pokud by prezident skutečně přistoupil k udělení abolice, co by to znamenalo pro politickou scénu, zejména pro opozici? Jak by měla reagovat?
Asi nic nového, než co známe z minulosti. Pan prezident je mistr v odpalování šrapnelů do volného prostoru, kde explodují a rozpadnou se na stovky, ne-li tisíce drobných střepin. Ti, kteří nedokážou odlišit podstatné od nepodstatného, dobré od zlého, se zmateně a marně vrhají za každou z nich. Většinou ji nedohoní, ale i kdyby, už je míjí další. Kdyby opozice měla jiný program než antiZeman a antiBabiš, který by jim dovolil jen dočasně na konkrétních věcech s vládu konstruktivně spolupracovat, mohla by se ze své umanuté strnulosti dostat do politického procesu a ovlivňovat jej.
Ale hlavně se připravovat na to, že ani tato koaliční vláda, ani ANO tady nebudou věčně. Protože je český politický systém založen na soutěži politických stran, a nikoli na jejich boji na život a na smrt, nezbývá jim nic jiného než mobilizace na úkor motivace. Na tu politické strany nestačí a musí je suplovat neziskovky, vlastně nevolená opozice a jejich tajemní sponzoři. Takže přesvědčovat přesvědčené neumím a jak reagovat si nedovoluji doporučit.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v nedávném rozhovoru uvedl, že prezident svým prohlášením o abolici brání nejvyššího státního zástupce před tlaky ulice a některých médií. Skutečně něco takového potřebuje nejvyšší státní zástupce? Jaký je případně skutečný důvod abolice?
Pan nejvyšší státní zástupce je pod neuvěřitelným tlakem stejně jako všichni jeho podřízení. Ten mediální a pouliční nátlak, který je více než tři roky vydáván za projevy demokracie a Zdeňkem Svěrákem dokonce za "probuzení občanů", je brutální. Do jisté míry by prezidentova abolice mohla tento tlak zmírnit, ale tím by se nátlakové skupiny, které se snaží ovlivňovat proces hledání spravedlnosti na nejrůznějších úrovních, nezastavily. Vždyť je to jejich zdroj obživy, ať již materiální nebo morální.
Skutečným důvodem abolice může být nejenom "odstraňování křivd a snaha být ostrovem lidskosti v trestním právu cestou milosti", jak toto ústavní právo označují právníci, a možná i zastavení řízení v případu Andreje Babiše juniora, který podle médií jako by neexistoval. Jiným důvodem, dovolím si spekulovat, je také přání prezidenta dozvědět se, jak to s jeho ústavními pravomocemi vlastně je, a zda i ti nejctihodnější v soudcovském stavu si náhodou nevykládají text Ústavy jinak než pan prezident. A konečně další důvod může být politický, připomínající heslo "nechte vyrůst tisíc květů jara" a potom se uvidí, které přinesou plody, a které je třeba odložit do kompostu.
Z jakého důvodu není opozice schopná konkurovat hnutí ANO?
Mnozí komentátoři a analytici české politiky říkají, že je to tím, že nemá atraktivní a srozumitelný politický program. To je do jisté míry pravda, ale co to ten politických program je? Když si odmyslíme ideologickou rétoriku sebeprezentací posedlých představitelů opozice, vidíme jen pusto a prázdno ve veřejném prostoru.
Zrušení EET potěší několik podnikatelů a živnostníků s postranními úmysly, ale není to program na jeden nebo dva volební termíny, ani heslo burcující ke svržení koaliční vlády. A tak se politický program mění v politickou intriku a reprezentanti opozice zřejmě ani netuší, že to mnozí občané, kteří nepatří mezi ty jejich "pridvornyje", chápou jako pýchu a aroganci moci.
Na začátku září představil Václav Klaus mladší program hnutí Trikolóra. Důraz klade především na tradiční rodinu a sociální podporu rodin s třemi a více dětmi. Komu přetáhne voliče?
Nechci šířit defétismus, ale obávám se, že jedině odpadlíky, zneuznané a ty, kteří sní o politické kariéře. Takto vyjádřený program je programem pro všechny. Trochu jiné je to samozřejmě na celostátní, krajské nebo místní úrovni, ale stále je to pro veřejnost jen strana nespokojených "odéesáků". A málo platné, Václav Klaus starší měl a má nejen jiné charizma než zakladatelé Trikolóry, ale i politickou zkušenost a obratnost, kterou jeho syn postrádá.
A to si netroufám ani spekulovat o tom, kdo má a jaký potenciál, pokud jde o podporu nevolenými elitami. O sociálním programu nebo o konzervativních hodnotách nelze voliče přesvědčit za několik týdnů nebo měsíců. Snad jedině kdyby došlo k významné politické krizi, ale na tu se těší jiní radikálové, než se dokázali shromáždit okolo Trikolóry.
Mohl by Klaus mladší konkurovat hnutí ANO?
Myslím, že nikoliv, a to dokonce ani tehdy, kdyby se ANO jako hnutí nebo politická strana rozpadlo. Ať už je ANO jakékoli, garantuje a bude v jakékoliv své podobě garantovat politicko-ekonomické zájmy hned několika skupin u nás a v zahraničí, a ty nebudou sázet na nějaké nové neověřené struktury. Mohly by dokonce něco vylovit spíše v bažinách okolo Milionu chvilek.
Na základě průzkumu společnosti Kantar CZ by komunisté historicky spadli pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Čím si to vysvětlujete?
Nejen staří odcházejí a pro mladé je KSČM málo přitažlivá. Skoro nehybná. Ačkoli trik s podporou koaliční vlády vyšel, nebylo to jen díky jejich obratnosti, ale neschopnosti, až hlouposti ostatních politických stran. Také stoupenci "světové revoluce" se už dávno zelenají nebo se rozhodli pro dobrodružnou plavbu pod pirátskou vlajkou. Když se někteří v devadesátých letech pokusili založit Levý blok, po vzoru německých Die Linke, tak se to nepodařilo. V SRN se situace významně změnila, ale ani tam tento pokus nepřinesl nic jiného než "vnitrostranickou" řevnivost.
Nevím, zda Kantar CZ je nejdůvěryhodnější agenturou, ale i u ostatních se odhady pohybují mezi 5-7,5 procenty a je to setrvalý stav. Proletariát, který by KSČM mohla spojovat, také už neexistuje, Národní nebo Lidová fronta také ne, ti, kteří věří tomu, že Evropu obchází strašidlo komunismu, jsou účelově orientovaní oportunisté. Konečně i ti s větší vůli k moci jsou ve všech ostatních českých politických stranách, včetně KDU-ČSL.