Novojičínský okresní soud ve středu už podruhé zprostil viny všech deset obžalovaných kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008.
V důsledku tragédie zemřelo osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Soud nyní stále čte odůvodnění rozsudku. První zprošťující rozsudek senát vynesl v září 2017. Odvolací senát krajského soudu rozsudek ale zrušil a nařídil nové projednání případu.
Státní zástupce Aleš Kopal dnes v závěrečné řeči požadoval pro všech deset obžalovaných nepodmíněné tresty od tří do šesti let tak jako napoprvé. Odkázal na svůj závěrečný návrh ze září 2017. Tehdy navrhoval všechny uznat vinnými z obecného ohrožení a udělit jim i tresty zákazu činnosti. "Co se týče výše trestu, je v návrhu obžaloby zohledněna i délka trvání hlavního líčení," uvedl v závěrečné řeči Kopal. Podle něj vinu obžalovaných potvrzují znalecké posudky.
Obhájci obžalovaných naopak tvrdili ve svém závěrečném návrhu, že se pochybení jejich klientů nepotvrdila a chtěli zproštění obžaloby. Jednání se dnes účastnilo jen pět obžalovaných. Všichni při svém závěrečném slovu odmítli vinu. Někteří ale vyjádřili lítost nad tím, co se stalo.
Hned po Kopalovi se slova ujal Radek Ondruš, jenž u soudu zastupuje stavební společnost Bögl a Krýsl, která se na stavbě podílela. Podle něj se nepodařilo zjistit, proč most spadl. "Je jen několik variant," řekl. Podle něj před soudem stojí pouze okrajoví a bezvýznamní pachatelé.
"Skuteční hlavní viníci celé nehody se vyhnou potrestání," řekl Ondruš. Jde například o pracovníky, kteří na stavbě měli na starost bezpečnost a ochranu, projektanty a odpovědné úředníky Moravskoslezského kraje.
Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli dva muži a čtyři ženy, dva zranění zemřeli později.