Pacientů s jinými chorobami než covid, kteří zůstávají hospitalizováni ze sociálních důvodů a jejichž přemístění do hotelového ubytování by nemocnicím ulehčilo v době epidemie koronaviru, je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zhruba 800. O použití hotelů pro tento účel jedná ministerstvo s asociací hotelů, řekl Prymula na tiskové konferenci.
"Pacientů na sociálních hospitalizacích je poměrně málo ve velkých nemocnicích. Je jich více v nemocnicích menších, zhruba to vychází asi deset na okres," řekl Prymula. Nabídka hotelů podle něj vysoce převyšuje potřeby zdravotnictví.
V hotelech by podle ministra mohli být ubytováváni dobrovolně také nemocní s lehčím průběhem covidu z domácností, kteří nechtějí nakazit svou rodinu. Mohli by v nich bydlet i medici, kteří budou se zvládáním epidemie pomáhat.
Už ve čtvrtek ministr uvedl, že kabinet jedná s hoteliéry o platbách za ubytování nakažených, konkrétní výši platby nepřiblížil. Podle něj je tato možnost užitečná pro stát i pro provozovatele hotelových zařízení, kteří se kvůli propadu poptávky způsobenému pandemií potýkají s propadem tržeb.
Podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům by možnost nabídnou své kapacity mohla být pozitivní zejména pro zařízení, která bojují o přežití a jsou už od března uzavřena, uvedla ve čtvrtek. Vláda už na jaře jednala o tom, že hotely, které musely mít zavřeno, dostanou kompenzaci na každou neobsazenou postel.
Vlastní provoz hotelů a penzionů vláda podle opatření vyhlášených ve čtvrtek omezovat nehodlá. Podle Prymuly to aktuální situace nevyžaduje, protože v ubytovacích službách se nehromadí lidé, naplněny jsou kvůli podzimní sezoně i kvůli koronaviru jen z deseti až 15 procent.