Většina Čechů, konkrétně zhruba 67 procent, si myslí, že brexit Česku uškodí. O tom, že by naopak případný odchod Británie z Evropské unie mohl České republice prospět, jsou přesvědčena jen čtyři procenta respondentů.
Zbytek buď soudí, že nebude mít žádný vliv, nebo si to netroufá posoudit. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median z přelomu září a října, jehož výsledky ve středu zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD). Současný termín odchodu Británie z EU, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října. Klíčový summit EU se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Bruselu.
Téměř tři pětiny Čechů by si podle průzkumu přály setrvání Británie v Evropské unii, naopak odchod by podpořilo 12 procent lidí. Více než pětině respondentů je to jedno a zbytek nedokázal odpovědět.
O události spojené s brexitem se zajímá přes 70 procent Čechů. Nejvíc ti, na které může mít očekávaný, byť už dvakrát odložený odchod Británie z Evropské unie nejmenší dopad, píše list. Ve věkové skupině nad 60 let brexit podle Medianu zajímá 90 procent Čechů. "Tento výsledek odpovídá tomu, co nám ukazují data, která kontinuálně sbíráme v rámci rozsáhlého mezinárodního výzkumu, kterého se každoročně zúčastní 15 tisíc respondentů," uvedl Michal Geisler z Medianu. Podle dat z tohoto mezinárodního průzkumu lze říct, že s rostoucím věkem respondentů stoupá také zájem o mezinárodní události.
Hlavní odpovědnost za komplikace kolem vyjednávání odchodu Británie z EU nese podle více než poloviny Čechů Británie, naopak necelá pětina respondentů ji přisuzuje Evropské unii. Pokud by Češi hypoteticky mohli rozhodovat místo britských politiků, snažili by se podle deníku o dosažení dohody s Bruselem nebo o vypsání nového referenda.